Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları tedbir amaçlı ay sonuna kadar cemlere ara verildiğini duyurdu

AHA – Avrupa’daki Alevi kurumlarını ardından, Türkiye’deki Alevi örgütleri‘de koronavirüsün yaygınlaşmasına karşı  tetbir  amacıyla Mart ayı sonuna kadar cem ibadetine ara verildiğini duyurdu.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  imzasıyla yayınlanan açıklmada, “Dünya genelinde yaşanan küresel salgının Türkiye’de ortaya çıkması sonrası, merkeze insanı koyan inanç anlayışımız gereği hiçbir canın bundan etkilenmemesi adına önlem amaçlı Mart sonuna kadar inanç merkezlerimizde cem ibadetine ara verilmiştir‘‘denildi.

Alevi örgütlerini ortak açıklamasının davamında, şu ifadelere yer verildi:“ Son derece bulaşıcı ve tehlikeli olan bu virüsten korunabilmek amacıyla tüm ülkelerde ciddi önemler alınmakta. İnsan sağlığı konusu hassasiyetle yaklaşmamız gereken meselelerin en başında gelir.

Alevi kurumları olarak ülkemizde yaşanacak salgında, resmi kurumların  açıklamaları doğrultusunda halkımızın bilgilendirilmesi başta olmak üzere, çeşitli yardımlarla sürecin en iyi şekilde atlatılması için üzerimize düşen sorumluluk bilinci ile hareket edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir