Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ali Akın sonsuzluğa uğurlandı

 AHA – KÖLN– Geçirdiği kalp kirizi sonucu Hakk’a yürüyen Aachen Cemevi  Başkanı Ali Akın, 12.03.2020 tarihinde  ailesi, başkanı olduğu Cemevi’nin üyeleri, dostları ve bölgedeki Cemevlerinden gelen canlar tarafından Aachen‘de son yolculuğuna uğurlandı.

Ali Akın için Aachen’de düzenlenen Hakk’a uğurlama erkanına kalabalık bir kitle katıldı. Hakk’a uğurlama erkanına başlamadan  önce, Aachen Cemevi  adına Hüseyin Uluk, Alı Akın’nın yaşamı ve mücadeleci kişliği üzerine kısa bir konuşma yaptı. Uluk, göz yaşları eşliğinde yaptığı konuşmasını şu ifadeleri kullanarak sonlandırdı: ” Sevgili canlar, Ali Akın Canımızın ailesini, yakınlarını ve bizleri yalnız bırakmadığınız, buraya gelerek acılarımızı paylaştığınız için cümlenizi aşk ile niyaz ederim. ‘‘ dedi.

Hüseyin Uluk’un konuşmasını tamamlamasının ardından aile adına Ali Akın’ın Türkiye’den gelen abisi kısa bir selamlama konuşması yaptı. Abi Akın, konuşmasında özellikle Ali’nin mücadeleci kişiliğine vurgu yaptı. Ali’yi son yolculuğuna uğurlamak için bir araya gelen topluluğun kalabalık olmasının az da olsa acılarını hafiflettiğini ifade eden Abi Akın, sözlerini Alevilerin örgütlü olmalarının  önemine vurgu yaparak ve Ali’yi sonsuzluğa uğurlamak  için orada bulunanlara teşekkür ederek sonlandırdı.

Hakk’a uğurlama erkanı başlamadan önce, AABF NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz da kürüsüye gelerek Ali Akın’ın anısına kısa bir konuşma yaptı. Solmaz, konuşmasında Ali Akın’ın örgütçü kişiliğine vurgut yaptı. ‘‘Aachen Cemevi denildiğinde  akıllara gelen ilk isim Ali Akın başkanımızdı… O  yoluna, inancına, örgütüne aşk ile bağlı olan bir insanımızdı. O’nu unutmayacağız, anısına ve mücadelesine her  daim bağlı kalacağız‘‘ dedi.

AABF NRW Bölge İnanç Kurulu yöneticisi Cemalettin Eken Dede tarafından yürütülen Hakk’a uğurlama erkanına AABF yönetim kurulu üyesi Fuat Ateş, AABF İnanç Kurulu‘ndan Cafer Özata Dede,  AABF NRW Bölge yönetiminden  Mesut Kabakçı, Vedat Bircan , Ali Rıza Yıldız, Memet Çinar, AKM Köln Başkanı Ali Eren ve çevre AKM’lerden gelen çok sayıda üye ve yönetici katıldı.

Sevenlerini üzüntüye boğan Ali Akın’ın, Hakk’a uğurlama erkanını Dede Cemalettin Eken yürüttü. Eken Dede , Hakk’a uğurlama erkanına Alevi inancına göre yapacağını açıkladıktan sonra, erkana katılanlara şöyle seslendi:

‘‘Canlar, Ali  canımız der ki; hü erenler doğdum yedi alemden, üç atadan anam yer, babam gök. Hü dedim gerçekler demine bir canda dem buldum. Vakit doldu. Zamanım geldi. Cansız bedenim meydana indi.

Ali canımız, bu bedeni terk edip hakka yürümüştür. Onun menzile ulaşabilmesi için yolumuz gereği Hak meydanında cümle canlardan rızalık alınması gerekmektedir. Hak meydanında cemal cemaleyiz. Birazdan sizlerden Ali canımız için  rızalık isteyeceğiz. Rızalık alıp erkan yürüttükten sonra hep birlikte O’nu toprak ananın koynuna sırlayacağız!

Alevi inancında ölüm diye bir olgu yoktur canlar. Aleviler don değiştirirler. Haktan gelir hakka göçerler. Ve herşey aslına döner dostlar. Tende bulunan o dört kutsal element yüzyetmişsekiz madde yine özüne ulaşır, harmanlanarak başka canların yaşam bulmasını sağlar. Yol dilindeki anlamı da devriyedir.

Yunus’un deyimiyle ” Biz dünyadan gider olduk. Kalanlara selam olsun. Bizim için hayır dua kılanlara selam olsun‘‘diye ifade etti.

Rızalık alınıp Hakk’a uğurlama erkanı tamamlandıktan sonra, erkana katılan topluluk  Ali Akın ile son defa vedaşalarak, O’nu toprağın bağrına sırlamak için Aachen’deki  mezarlığa hareket etti. Akın’ın toprağın bağrına sırlanmasından sonra canlar topluluğu buradan Cemevine gelerek, yıldızlara yoldaş olan Ali Akın için‚ verile ” hayır yemeğine ” katıldı. Cafer Özata dedenin okuduğu lokma gülbenginin ardından, lokmlarını yiyenler Ali Akın’ın ailesine, yakınlarına başsağlığ dileyerek  Cemevi’nde ayrılmaya başladılar.

12.03.2020

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir