Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 12 Mart Gazi Katliamı’nın 25. Yıl dönümü vesilesiyle basın açıklaması yayımladı. “25 yıl önce 12 Mart 1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan kahvehanelere devlete bağlı kontrgerilla çetelerinin saldırması sonucu Halil Kaya adlı bir Alevi Dedesi öldürüldü, 5’i ağır toplam 25 kişi yaralandı. Daha sonra saldırganların saldırı sırasında kullanmak için gasp ettikleri taksinin şoförünü ise öldürdükleri anlaşıldı. Bu saldırganların kim oldukları asla ortaya çıkmadı ya da çıkarılmadı” ifadelerini yer aldığı PSAKD açıklamasının davamında, şunlar kaydedil:
‘‘12 Mart sonrası katliamı protesto etmek için İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok yerinde halkın sokağa çıktığını ve polisin halkın üzerine ateş açması sonucu onlarca yurttaşın hayatını kaybettiği ve yüzlercesinin ise yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, “12-15 Mart 1995 tarihlerinde bütün dünyanın gözü önünde Alevi halkımıza karşı kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğiyle vahşi bir katliam gerçekleştirildi.
Bundan tam 25 yıl önce 12 Mart 1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan kahvehanelere devlete bağlı kontrgerilla çetelerinin saldırması sonucu Halil Kaya adlı bir Alevi Dedesi öldürüldü, 5’i ağır toplam 25 kişi yaralandı. Daha sonra saldırganların saldırı sırasında içinde bulundukları taksiyi gasp ettikleri, taksinin şoförünü ise öldürdükleri anlaşıldı. Bu saldırganların kim oldukları asla ortaya çıkmadı ya da çıkarıl(a)madı. Gazi halkı devlet destekli bu kontrgerilla saldırısını protesto etmek için mahalle karakoluna doğru yürüyüşe geçti. Halkın yürüyüşe geçmesiyle birlikte polis halkımızın üzerine ateş açtı. Bu saldırıda bir yurttaşımız daha hayatını kaybetti. Ertesi gün saldırıyı protesto etmek için binlerce yurttaş İstanbul’un her yerinden Gazi Mahallesi’ne geldi. Halk tekrar yürüyüşe geçti. Burada polis vahşi bir şekilde halka saldırdı ve 15 yurttaşımızı katletti. Bunun üzerine İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde halkımız yaşanan bu katliamı protesto etmek için sokağa çıktı. 15 Mart’ta Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde polisin halkımıza ateş açması sonucu 5 yurttaşımız daha katledildi. Bu şekilde 12-15 Mart tarihleri arasında devam eden saldırılarda onlarca canımız katledildi, yüzlercesi yaralandı.
12-15 Mart 1995 tarihlerinde bütün dünyanın gözü önünde Alevi halkımıza karşı kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğiyle vahşi bir katliam gerçekleştirildi. Bizler Aleviler olarak kontrgerilla çetelerinin ve devlet güçlerinin işbirliğine dayalı bu katliam pratiğini daha önce Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da ve Sivas’ta yaşadık. Gazi ve Ümraniye katliamları Alevilere dönük yüzyıllardır devam eden katliamların ve yok etme politikalarının bir devamıdır. Ama bizleri yok etmeyi hedefleyen bu gerici, faşist ve inkarcı zihniyet yüzyıllar boyunca gerçekleştirdiği bütün katliamlara rağmen bizleri yok etmeyi başaramadı. Evet; bizleri yok edemediler. Aleviler dün vardı, bugün de vardır. Aleviler dün olduğu bugün de haksızlığın karşısında, mazlumun yanında asla boyun eğmeden mücadele etmektedirler.
İşte tam 25 yıl önce Gazi ve Ümraniye’de halkımız bu direniş geleneğinin mirasçısı olmanın bilinciyle zulmün karşısına dikildi. Günlerce saldırıya uğradılar, yaralandılar, öldürüldüler ama asla boyun eğmediler.
Katliamı başlatan saldırıyı gerçekleştiren kontrgerilla çete mensupları hiçbir zaman bulun(a)madı. Hedef gözeterek birçok insanımızı katlettikleri görüntülerle ve adli tıp raporlarıyla açıkça kanıtlanan katil polislere göstermelik cezalar verildi. Katliam davası halkımızdan kaçırılarak şehir şehir gezdirildi. Daha önceki Alevi katliamlarında olduğu gibi bu katliamda da sorumluluğu bulunan devlet yetkilileri milletvekili ve hatta bakan yapılarak ödüllendirildi.
Ancak zalimler ne yaparlarsa yapsınlarbizler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız. Davanın bu şekilde üstünün kapatılıp unutturulmasına izin vermeyeceğiz. 25. Yılında Gazi ve Ümraniye’de bütün saldırılara, baskılara ve katliamlara rağmen Pir Sultan Abdalların direniş geleneğini canları pahasına yaşatan ve bu mücadelede katledilen tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, direnen halkımızı selamlıyoruz.
Gazi ve Ümraniye Katliamlarını Unutmadık Unutturmayacağız!‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir