Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yol Erenleri: Corona virüsü kader ya da doğal afet değil, ekolojik krizin bir ürünüdür!

Yol Erenleri , Koranavirüsünün Türkiye’de hızla yayılmasından dolayı, bugün yazılı bir açıklama yaparak önceden planladıkları tüm kitlesel etkinlikleri ve atölyele çalışmlarını erteleme kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.

” CORONA VİRÜSÜNÜN GİDEREK YAYGINLAŞTIĞI GERÖEĞİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ ”

Yol Erenleri’nin 16 Mart 2020 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, etkinliklerin ertelemesine  ve Koranavirüsüne ilişkin şu ifadelere yer verildi: ”Can’lar, Bilim insanlarının COVID-19 virüsü olarak tanımladıkları, tüm dünya halkları ve doğada yaşayan tüm canlılar açısından ciddi bir tehdit haline gelen Corona virüsünün giderek yaygınlaştığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Söz konusu virüsün yaşamlarımızda vuku bulduğu günlerden geçiyoruz.Veriler ışığında etkileri ve yaşananlara baktığımızda görüyoruz ki; Corona virüsü kader ya da doğal afet değil, ekolojik krizin bir ürünüdür. Bu virüs doğrudan yoksulları, işçileri, emekçileri, öğrencileri, göçmenleri ve doğada yaşayan tüm canlı türlerini vuruyor. Buradan haraket ile bu salgına karşı verilecek yaşam savunusu mücadelesinde ne kanı ve ne de rehavete yer verilmelidir.” Bilimsel tedbirler, siyasi ve toplumsal yaşamın her hücresinde şeffaf bir pratik ile yetkililer tarafından sağlanmalıdır. Bu tedbirler yaşamsaldır” denildi.

” DAYANIŞMAYA EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ…”

Açıklamanın davamında şunlar kaydedildi: ”Yol Erenleri olarak; Canlılar açısından ciddi bir tehdit haline gelen Corona virüs yaygınlaştığı ve yaygınlaşacağı gerçeğinden hareketle, Can’ı temel alan felsefemizin düsturu ile kitlesel etkinliklerimizi ve atölyelerimizi canlı yaşamı açısından yaratabileceği riskler dolayısıyla bilimsel uyarıları dikkate alarak erteleme kararı almış bulunuyoruz.
Toplumsal rehavet ya da panik karşısında tüm Can’lar ile dayanışmaya en çok ihtiyacımızın olduğu zamanlardan geçerken, kollektif bir bilinç yaratmanın öneminin altını çiziyoruz.
Dayanışma ile kalın.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir