Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Komedyen Pınar Fidan, söylediği iğrenç sözlerle Alevilere hakaret etti

TÜRKİYE’DE ALEVİLERE HAKARET  ETME ÖZGÜRLÜĞÜ VAR!

Alevilere hakaret edip iftira atmak  isteyenler; ”Aleviliğin sapık bir mezhep ” olduğunu, ” Alevilerin ana bacı tanımadıklarını” ve ”Alevilerın mum söndü yaptıklarını….” engin bir rahatlık içinde dile getirebilirler. Çünkü iftiracılar beyinlerindeki pislikleri kustuklarında, herhangi bir cezayı yaptırımla karşılaşmayacaklarını çok iyi biliyorlar. Bunun verdiği rahatlıkla, Alevilere her türlü iftirayı atıp istedikleri hakaretleri yapıyorlar.

Bunun en son örneği Alevi kökenli  komedyen  Pınar  Fidan’ın içinden çıkıp geldiği toplumuna yönelik  ve 2 Temmuz 1993‘de,  Madımak Otelin’de 33 Canımızın yakılarak katledilmesini örenek göstererek söylediği şu sözlerdir:

Cemevinde Alevi yok, çok istiyorsan meyhaneye filan git…”  “Ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin…”

Pinar Fidan, kendini aklama çablarından vaz geçerek söylediği bu iğrenç  sözlerden dolayı, hemen Alevilerden özür dilemelidir!

ALEVİLERE HAKARET EDEN PİNAR FİDAN’A TEPKİ YAĞIYOR!

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, yazılı bir açıklama yaparak Pinar Fidan’ın Alevilere hakaret sayılacak sözler etmesine sert tepki gösterdi. Başkan Mat, ‘‘Dünyanın en tehlikeli virüsü “faşizm” demiştik‘‘ ifadelerin kullandığı açıklamanın davamında, Pınar Fidan’ın sözlerine ilişkin şunları kaydetti:

”Koronavirüsünden daha tehlikeli.

Bu videoyu izlediginizde kin, nefret, düşmanlık hepsini bir arada göreceksiniz. Yani faşizm’i.

Bu alçak insanlık düşmanlarına gereken siyasi ve hukuki yaptırımlar uygulanmazsa, yeni katliamlar kapıda demektir.

Barışa, sevgiye, kardeşliğe, bir arada eşit koşullarda yaşamaya olan inancımızla,

Irkçılığa, gericiliğe yani faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kendini komedyen sanan faşist Pınar Fidan’ı her yerde teşhir edecek ve hesabını soracağız.‘‘ dedi.

 HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu:

‘‘ Bu alçak bize hakaret etmeyi komiklik mi zannediyor… .

Kendisinin açıklaması diye bize gönderilen bir metin var, bu paylaşımın altında da paylaşılmış. Söylediklerinin ironi olduğunu söylüyor ancak tek birşey söylemiyor hakaret içeren ve Alevilere tepeden bakan alaycı bir yaklaşım sergiliyor.

Burada ironi nerede hangisi ironi; “Cemevinde Alevi yok, çok istiyorsan meyhaneye filan git” demek mi ironi, yoksa gülerek “ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin” demek mi hangisi ironi hangisi!

Bu kişinin Alevi olup olmaması ona Alevilere hakaret etmeyi ve alaycı bir dille Alevilerin acıları üzerine mizah yapma hakkını vermez. Bu şahıs Alevilere tepeden ve alaycı bir bakış açısına sahip olduğu her sözünden bellidir.”
YOL ERENLERİ: ‘‘Alevilere dair kin, nefret ve düşmanlığa her gün yeni bir olay ekleniyor.
Barışa, sevgiye, kardeşliğe önem veren bir inanç olan Alevilik kimsenin espri malzemesi olamaz.
Irkçılığa, ayrımcılığa ve nefret söylemlerine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kendini komedyen sanan Pınar Fidan’ı her yerde teşhir edecek ve hesabını soracağız.‘‘

PSAKD Yöneticisi Özgür Kaplan:
”Siz böyle bir ahlaksızlık, böylesi bir vicdansızlık gördünüz mü?… Pir Sultan örgütlülüğü olarak peşini bırakmayacağız! Ve bu ahlaksızlığa kahkaha atarak alkış tutanlar:
Kirlisiniz
Pissiniz
İnsan değilsiniz!

Gazeteci Fuat Ateş: ”Düpedüz nefret suçu. Bu alçaklığı mizah diye yutturanları da, onu alkışlayanları da Hak bildiği gibi yapsın. Ama Alevi kurumları olarak hukuki süreci başlattık. Öyle yanına kâr kalmayacak.”

Sanatçı Tolga Sağ: ” Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor.”

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül: ” Nefret Suçu İçeriyor…!!! Bu “Kadın” ironi yapıp egemen ırkçı, tekçi zihniyete “Gönderme” yapıyorsa bunun yöntemi ve dili bu değil! “İroni yapayım” derken gayya kuyusuna batmış! “Standap” mı yapıyor? Her ne ise acemice ve pespaye “Mizahına” kutsallarımızı alet etmesi bir başka rezalet! Hasılı kişinin muradı ne olursa olsun! Sosyal medyadaki bölüm sorundan da öte HAKARET ve NEFRET SUÇU içeriyor! Yargı bu görüntüyü bir SUÇ DUYRUSU kabilinden derhal ve hemen işleme almalı! Kişi hakkında gerekli yargı süreci başlamalıdır!”

Yazar Turan Eser: ” Ezberlenmiş Alevi nefreti, sözde Stand-up gösterisinde. Pınar Fidan isimli bu zavallı rezil, Alevilere yönelik ayrımcı ifadeleri ile bir yandan cemevlerine yapılan saldırılara, diğer yandan Madımak oteline gönderme yaparak ‘Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin’ diyor. Sivas Madımak oteli yangını, bir komedi değil, travmadır, insanlık suçu bir katliamdır. Kahkaha değil, ağıttır. Bunu zevzeklikler peşinde koşan vicdansızların anlaması zaten mümkün değildir, vicdansız Pınar Fidan!”

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem:” Bu ruh hastası, ırkçı şahsı tanımıyorum. Avukatım yolladı. Ve maalesef izledim. Alevilerle ilgili söyledikleri kabul edilemez. Bizzat suç duyurusunda bulunacağımı bildiririm! Bu ülkede hiçbir görüş ve inançla bu şekilde alay edilemez.”

Sanatçı Nedim Şahin: ”İnsanların diri diri yakıldığı Sivas Katliamı üzerinden rant sağlamaya çalışan kendini bilmez insan görünümlü bir yaratığın derhal yargılanmasını ve o salonda kahkaha atan, insanlıktan nasibini almamış kişilerin de Sivas’ta yanan insanların yaşadıkları acının bin katını yaşamalarını dilerim. Bu olaya tepki göstermek için Alevi olmana gerek yok. Bu dünyada insanım diye yaşıyorsan yakılan insanların ardından dalga geçilmesine sessiz kalma.”

Belçika Alevi Gençliği:Dünyanın en tehlikeli virüsü “faşizm” demiştik.

Koronavirüsünden daha tehlikeli.

Bu videoyu izlediginizde kin, nefret, düşmanlık hepsini bir arada göreceksiniz. Yani faşizm’i.

Bu alçak insanlık düşmanlarına gereken siyasi ve hukuki yaptırımlar uygulanmazsa, yeni katliamlar kapıda demektir.

Barışa, sevgiye, kardeşliğe, bir arada eşit koşullarda yaşamaya olan inancımızla,

Irkçılığa, gericiliğe yani faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kendini komedyen sanan faşist Pınar Fidan’ı her yerde teşhir edecek ve hesabını soracağ:

AABF NRW Bölge Yöneticisi Mesut Kabakçı :”Madımak Katliamı’nda gerici faşistler tarafından sekiz saat taşlanarak yakılan insanları güldürü malzemesi yapacak kadar
soytarılaşan vicdan yoksunu bu şahsa hukuk karşısında gereken ceza verilene kadar tepki gösterilmeli …”

 Berlin Alevi Toplum: ”Alevileri aşağılayan, onların yaşadığı katliamları espiri konusu eden, onların acılarını orada bulunan insanlara meze eden Pınar Fidan
, keşke bu ironini yüz yıllardır alevileri kesen, yakan, asan, derisini yüzen, onları yok sayan, inkar eden, asimile eden egemen güçlere, yezitlere, faşistlere karşı yapsaydın. Sözde kendince özgürce espiri yapmışsın, ama bu yaptığın ne espiri ne de özgür sanattır. Bu yaptığın ezilen, yok sayılan bir inancı aşağılamaktır, ırkçılıktır. Tiyatro özgürdür evet, ama tek kural saygı olduğu sürece. Yaptığın özelliklede bu ülkede ezilen, yok sayılan ve yüz yıllardır katliamlara maruz kalan bu inanç mensuplarına, en basit deyimiyle saygısızlıktır, terbiyesizliktir. Seni kınıyoruz ve mazlum Alevilere yaptığın bu hadsizlikten dolayı senden sesli bir özür bekliyoruz.”

AABK Genel SekreteriErdal Kılıçkaya : ”Katliamlara dair yapılan rasyonel açıklamalar yetersiz kalıyor.

Çünkü katliamları yapanlar rasyonel davranmıyor.

Faşizmin rasyonel bir açıklaması da yok.

Faşizmden beslenen beyinlerin ise, her daim kin ve nefret söylemiyle alçaklıklarını/beyinsizliklerini gün yüzüne çıkarmaları ise çok rasyonel.

Yapılan bu ırkçı ve faşist saldırıyı şiddetle kınıyor, savcıları acilen göreve çağırıyorum.

Alevilere yönelik kin ve nefret söylemi karşısında sessiz kalan herkesi, aynı suça ortak olmuş sayıyorum.

Biline…”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir