Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pınar Fidan sözde özür açıklamasıyla bizleri haklı çıkardı

Pınar Fidan’a bugün yayınladığı özrü kabahatinden büyük, katliamları bir kez daha önemsizleştiren, rezil özür açıklaması için bir teşekkür de ben etmek istiyorum. Sayesinde kendisine sırf Madımak Katliamı ve Cemevlerine saldırılarla ilgili olarak kullandığı nefret söylemleriyle ilgili bizim haklı olarak hukuki yolu kullanarak suç duyurusunda bulunmamızdan sonra Pir Sultan örgütlülüğüne ve Madımak katliamında yakınlarını yitiren ailelere olmadık ithamlarda bulunanların maskeleri düşmüş oldu. Hatırlarsanız yaptığımız suç duyurusundan sonra içimizdeki bazı küçük burjuva liberal çevreler bizi kadını linç etmekle, ihbarcılıkla, savcılığa teslim etmekle, devletin önüne atmakla, düşman taktiği kullanmakla ve daha birçok kirli ithamla mahkum etmeye çalıştılar.

Kendileri ise kullandığı ağır nefret söyleminden dolayı kadına dönük gelişen cinsiyetçi hakaretleri ve tehditleri( ki biz de başından itibaren bu tür saldırılara şiddetle karşı çıktık) bahane ederek, daha henüz bu nefret söylemlerinden dolayı doğru düzgün bir özeleştiride bile bulunmamış bir kişiyi hemen bağırlarına basıp “can” ilan ettiler. Dar’a ve ceme çıkarmayı, pirlere ve mürşitlere götürmeyi önerdiler. Sanki bunlar kadının yasam dünyasında bir anlama sahipmiş gibi…

Aslında bu özür açıklamasına kadar neden hukuk yolunu kullanmak zorunda olduğumuza dair kapsamlı bir yazı yazmayı planlıyordum. Ama sayesinde buna çok da gerek kalmadı. Yaptığı samimiyetsiz, tepeden, bu kadar tepkiye rağmen Alevilerin yaşadıkları saldırılara ve katliamlara hiç değinmeyen, ruhsuz ve halen aynı noktada durduğunu açıkça belli eden sözde özür açıklamasıyla bizleri haklı çıkardı.Saçma sapan söylemlerde bulunan ve neredeyse bizi suçlu çıkarıp kadını kahraman ilan eden icimizdeki küçük burjuva liberal çevrelere iyi bir şamar vurmuş oldu. Halkımız bir kez daha bu kesimlerin ideolojik ve siyasal sığlığını görmüş oldu. Şunu merak ediyorum: Acaba Pınar Fidan’ın bu açıklamasından sonra hiç utandınız mı? Vicdanınız gerçekten rahat mı? Madımak katliamında yitirdiklerimizi ve Cemevi bahçesinde katledilen Uğur Kurt’u düşünürken bu söylemleri kullandığınızdan dolayı hiç yüzünüz kızardı mı? Ben şahsen pek zannetmiyorum. Pişmemiz için daha çok zaman var.

Onur Şahin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir