Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları Koronavirüs salgınına karşı yeni önlemleri açıkladı

 

Daha önce Koronavirüs salgına karşı önlem alma amacıyla cemevlerini cenaze erkanları dışında tüm hizmetlere kapatma kararı alan Alevi kurumları, Koronavirüs salgın denetim altınıncaya kadar,  Cemevleri’nde yürütülen cenaze erkanını yalnızca aile fertlerinin katılması için çağrı yaptılar. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri tarafından yapılan ortak imzalı yazılı açıklamada, Cemevleri’nde yürütülen cenaze erkanını ilişkin su ifadelere yer verildi:

” VİRÜSE KARŞI HAYATIN HER ALANINDAKİ DUYARLILIĞIMIZI SÜRDÜRELİM.”

Bilindiği gibi hepimiz, ülkemizi ve dünyayı saran Corona (Covıd-19) virüsü ile mücadele etmekteyiz. Toplumda oluşan duyarlılık ve hassasiyet ise takdir edilir seviyelere ulaşmış durumda.

Biz Aleviler yaşamı savunan, yaşayanı yücelten bir inancın sahipleri olarak, cemevlerimizi cenaze hizmetleri dışındaki tüm etkinliklere kapalı tutarak bu sürece destek olmuştuk.
Cenaze hizmetleri dışında kapalı tutulan Cemevlerimizde, hizmet veren canlarımızın korunması için, cemevi yönetimlerinin derhal gerekli hijyen malzemelerini alması (tulum,eldiven,maske,saf alkol…vb) cenaze erkanlarının ise 65 yaşını geçmemiş canlarımız ile cenaze yakınlarının yürütülmesi artık bu mücadelenin önemli bir parçasıdır.
Bunun birinci nedeni, cenaze hizmeti veren cemevi emekçilerinin yeterli korunma ekipmanlarının olmayışı ve cenazenin hakka yürüme nedeninin tam olarak bilinememesidir.

Başından beri gerekli duyarlılık ve hassasiyeti gösteren Alevilerin bu konuda da duyarlı davranacağına olan inancımız ile…

Hepimiz çok değerliyiz,lütfen virüse karşı hayatın her alanındaki duyarlılığımızı sürdürelim.

Hızır hepimizin yardımcısı olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir