Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkan Hüseyin Mat:Korona virüsünü önlem alarak, dayanışmayla yeneceğiz/ Video

AABF Genel Başkan Hüseyin Mat :Korona virüsünü önlem alarak, dayanışmayla yeneceğiz!

AABK Eşit Başkanı ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu  (AABF)  Genel Başaknı Hüseyin Mat, insnalığını sağlıklı bir yaşam sürdürmesini tehdit eden  Koronavirüs salgınına karşı sürdürlen mücadeleye,  Avrupa Alevi hareketini salgına karşı aldığı önlemlere, bilim ve teknelojinin insanlığa sunduğu olankların, örgütlülüğün ve dayanşmanın önemine ilişkin görüşlerin açıkladığ bir video paylaştı.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat,  sosyal medya üzerinden paylaştığı  video’da,  Alevi kurum yöneticilerine ve cemevlerini üylerine şöyle seslendi:

‘‘Herkese merhaba, sevgili dostlar, sevgili canlar.

Malesef Koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu haller dışında birçoğumuz zamanımızı evlerimizde geçirmek zorundayız. Bu çok can sıkıcıda olsa başta kendi sağlığımız olmak üzer, çevremizdeki insanlarında sağlığını düşünerek evlerimizde kalmak zorundayız!

Malesef Koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu haller dışında birçoğumuz zamanımızı evlerimizde geçirmek zorundayız. Bu çok can sıkıcıda olsa başta kendi sağlığımız olmak üzer, çevremizdeki insanlarında sağlığını düşünerek evlerimizde kalmak zorundayız!

” BİLİM VE TEKNELOJİ‘NİN ÖNEMİ ”

Hepimiz  internet ağlarının gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan iletişim bozuklukları üzerine çok konuştuk, çok eleştirdik. Özellikle  çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinden bıraktığı taribatlar hepimizi endişelendiriyordu. Oysa bugün sokağa çıkmıyoruz ve evde canımız  oldukça sıkılıyor doğal olarak. Dün çok eleştirdiğimiz internet üzerinden oluşan sosyal medya ile eş, dost, arkabalarımızla haberleşebiliyoruz.  Ve bir nebzede olsa can sıkıntımızın giderilmesinede yardımcı oluyor.

Demeki  neyimiş bilim ve teknelojiyi yerinde, zamanında ve  gerektiği  kadar vede doğa çevre ve insanoğlunun yararına faydasına kullanılırsa, oldukça fayadalı yararlı olduğunuda görmüş olduk. O yüzden bilim, tekneloji iyi kullanılırsa faydalı, kötü amaçlarla kulanılırsa zararlı olacağında biliyoruz. Umuyor ve temenni ediyoruz ki bilim ve teneknoloji kötü amaçla kullanılmasın, kötü insanların eline geçmesin. Tabii, burada sosyal sorumluluğumuz gereği üstümüze düşen görev ve sorumluluklar neyese mutlaka ivedikle yerine getirmek zorundayız.

” ALDIĞIMIZ KARARIN DOĞRULUĞUNU YAŞANANLARDAN GÖRÜYORUZ  ”

Evet sevgili canlar, Koronavirüs salgını Almanya da görülmeye başladığı andan itibaren daha federal hükümet, eyalet hükümetleri, kiliseler, sinagoglar, camiiler karar almadan bizler çok öncesinden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve yönetimi kurulu  olarak Mart, Nisan ve Mayıs aylarında planladığımız tüm toplantı ve etkinliklerimizi iptal ettiğimizi kamuoyuyla paylaştık. Aldığımız kararın ne kadar doğru olduğunun yaşananlardan ve daha sonra ortaya çıkan sonuçlardan görebiliyoruz. Ardından Alman yetkili kurumlarının uyarı, tetbir amaçlı tüm bilgilerini, duyurularını kurumlarımızla aniden paylaştık paylaşmayada devam ediyoruz.

” CEMEVLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM ”

Doğa, çevre ve insanoğlunun sağlığını tehdit eden Koronavirüs salgını karşı tüm cemevlerimizde aniden tepki vererek tüm tetbir ve önlemlerini aldılar. Buradan tüm cemevlerimizi gösterdikleri hassasiyet, ortaya koydukları çaba ve katkılarından dolayı yürekten kutluyor, başkan ve yönetcilerimize teşekkür ediyorum.

 ” KORONAYI DAYANIŞMAYLA  HEP BİRLİKTE YENECEĞİZ  ”

Buna inancımız tam. Panik değil, tetbir ve dayanışma hayat kurtarır sloganıyla Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak sosyal sorumluluğumuz gereği Koronavirüs salgını karşı kendi imkan ve gücümüz doğrultusunda çalışmalarımız başlattık. Alevi Birlikleri Konfederasyonumuz bir kriz masası kurdu. Cemevlerimize, üyelerimize ve dostlarımıza yardımcı olma amacıyla Alevi Birlikleri Konfederasyonumuz bir danışma hattı kurdu.

Buradan birkez daha cok teşekkür ediyorum. Çünkü cemevlerimizde üyelerine ve dostlarına ihtiyaç sahibi olan herkes yardım ve dayanışma elini uzatmak amacıyla kriz masaları, acil yardım telefonları ve gençlerimizden gruplar oluşturdular. Örgütlü olmak, bir arada olma tamda budur! Hazır, nazır ve Hızır gibi ihtiyac sayiplerinin anında yanında olabilmektir.

Bu olay bize örgütlü olmanın ve bir arada olmanın ne kadar değerli, önemli olduğunu birkez daha gösterdi, yaşattı. Birliğimiz daim olsun! Biliyoruz çok zor günlerden geçiyoruz ama bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Aynen Yunus Emre’nin dediği gibi, ‘‘Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz…’’

YUNUSUN GÖSTERDİĞİ YOLDAN YÜRÜYECEĞİZ ”

Aynen Yunus Emre’nin dediği ve gösterdiği yoldan yürüyeceği; birlikte olmaya, birlikte mücadele etmeye ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz! Yine kitlesel olarak yapacağımız festivallerde, bayaramlarda, kutlamalarda coşkumuz, heyacanımızı Koronasız sağlıklı günlerde mutlaka paylaşcağız! Bir araya geleceğiz, kucklaşacağız, dayanışma duygularımızı yükselteceğiz, birbirimize sahip çıktığımız birkez daha herkese göstereceğiz. Hem kendimizle hemde dünya ile kucaklaşacağız ve dünyadaki bütün olumsuzluklar karşısında, sorumluluklarımız dahilinde ne yapmamız gerekiyorsa desteğimizi katkımızı hep birlikte vereceğiz!

Daha güzel günlerde buluşma dileğiyle hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.“

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir