Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği: ” Zindanlarda tutulan mazlumların sesi  olalım! ”

Koronavirüs salgınının yayılmasından dolayı, risk altında bulunan cezaevleriyle ilgili duyulan toplumsal kaygılar gittikçe artıyor. İran başta olmak üzer birçok ülkede koronavirüs salgını dolayısıyla çok sayıda tutuklu serbest bırakıldı. Bu durum  Türkiye kamuoyunda,  tutukluların tahliye edilmesine yönelik ciddi bir beklenti yarattı. Bu süreçte hükümet yeni bir infaz paketi hazırladı.Hazırlana infaz düzenlemesinde, siyasi tutukluların kapsam dışı bırakıldığı ortaya çıktı.

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği, AKP-MHP  hükümeti‘nin Korona virüsü salgının bile aldırmadan çifte standart ile hazırladıği infaz düzenlemesinin siyasi tutsakları kapsamamasına sert tepki gösterdi.

” Türkiye‘deki cezaevlerinde bulunan tutsakların bir çoğunun bu yanıyla risk grubunda olduğunu göz önüne aldığımızda AKP Hükümetinin alel acele kabul edilmesi için çalıştığı infaz / af yasası, af değil adeta cinayet  taslağıdır ” ifadelerinin yer aldığı Avrupa Alevi Kadınlar Birliği ( AAKB) açıklamasının davamında, şunlar kaydedildi:
‘‘Aralık ayından bugüne binlerce insanın ölümüne yol açan, hali hazırda binlercesinin yoğun bakım ünitelerinde olmasına neden olan Pandemi, dünya halklarını büyük bir korkuya sevk etmiş durumda. Birçok ülkede okullar kapatılmış, iş gücü pasif duruma çekilmiş, adeta üretim durmuş durumda. Gerici zihniyetin ardılları kurdukları iktidarlarını güçlendire bilmek adına icat ettikleri bilim diniyle insanları öldürüyor adeta! Öyleki dünya genelinde insanlara yapılan evinde kal çağrısının dahi virüsün hızla yayılmasını engelleyemediği aşikar.

Korona virüsü hegomonik yapıların kendisini sürdüremediğini tüm insanlığa göstermiş oldu.

Dünya genelinde devlet yapılanmaları büyük kaosların içerisine girmiş durumda. İnsanlık bir yandan virüs  salgını ile mücadele ederken diğer yandan çöken sistemin yeniden inşasına yönelik bir çok tartışma devam etmekte. Tüm bu gelişmeler ışığında aşikar olan şudur; nefse bulaşan benlik yani erk / iktidar aklı, külli varlığı bir bütün olarak görüp ikrarlaşarak yaşayan toplumlara, doğayı rahim bilen inançlara müdahale etmeyi hedeflemektedir.

Erk / iktidar aklı  ‘‘rahime yani yaratıcılığa“ müdahale etmenin, onu ele geçirmenin planlarını devreye sokmuştur.  Bu müdahale binlerce yıldan bugüne kadının var ederek koruduğu tüm değerlere dolayısıyla da kadının varlığınadır aynı zamanda. Ana Kadının yarattığı toplumsal, ahlaki değerleri ters düz etmeye çalışan erk akıl ne yazık ki ait olduğumuz coğrafyada hız kesmeden zulmünü arttırmaktadır. Öyle ki İran gibi şeriatla yönetilen bir rejimin dahi böylesi  kaotik bir süreçte, cezaevlerindeki anti hijyen koşular nedeniyle şartsız / koşulsuz 85 bin kişiyi geçici olarak  evine gönderdiğini göz önüne aldığımızda; ülkemizdeki AKP Hükümeti bu süreci adeta fırsata çevirmenin hesaplarını yapmakta olduğunu görebiliyoruz.

Önceki akşam Çankaya Köşkünde gerçekleşen sözde ‘‘Korona virüs‘‘ toplantısın da görüşülen ‘ af / infaz Yasası’nın çerçevesi korutucudur. !!!
Böylesi bir dönemde iktidarın yaşamsal risk altında bulunan hasta, çocuk ve kronik hastalığı olan binlerce  insanı cezaevlerinde tutmakta ısrar etmesi hiç bir şekilde izah edilemez. Terör kapsamında tutuklu bulunan  binlerce siyasi tutsağın Korona infazına terk edilirken, uyuşturucu tacirlerinin, çete elemanlarının, hırsızların, katillerin, tecavüzcülerin Korona bahanesiyle serbest bırakılması insanlık suçudur!

Cezaevinde tutulan bir insanın bulaşıcı bir hastalığa yakalanması veya bulaşıcı hastalıkların ilerlemesine sebep olabilecek bir ortamda tutulması Avrupa İnsan Hakları Beyannamesinin 3. Maddesinin açık ihlalidir. Türkiye‘deki cezaevlerinde bulunan tutsakların bir çoğunun bu yanıyla risk grubunda olduğunu göz önüne aldığımızda AKP Hükümetinin alel acele kabul edilmesi  için çalıştığı infaz / af yasası, af değil adeta cinayet  taslağıdır.

Türkiye’de cezaevleri  trajediler doğurmak üzere iken; iktidarın insafına bırakılmayacak bir süreçle karşı karşıya olan; başta biz Alevi Kadınlar olmak üzere bu zulme karşı tüm Alevi Toplumunu, Hak ve Adaletten  yana olan tüm Kurum / Kuruluş ve Dernekleri henüz geç olmadan; zindanlarda tutulan mazlumların, anneleriyle birlikte korona infazına mahkum edilen masum-u pakların sesine ses olmaya çağırıyoruz.
Şayet bir af onaylanacaksa tüm tutsakları kapsamalıdır… Aksi halde adaletten söz etmek sadece bir hayal olarak kalacaktır… Bu mana ile; zindanlardaki mazlumların birer trajediye dönüşmesine izin vermeyelim!”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir