Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Milletvekilleri,  İnfaz Yasa Teklifini protesto etti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İnfaz Yasa Teklifine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan HDP’li milletvekilleri, Meclis  bahcesinden yaptıkları yürüyüşte ellerinde, tutuklu siyasetçilerin, gazetecilerin ve hasta tutukluların resimlerini taşıdılar. Milletvekilleri, yürüyüşte sık sık “İnfazda eşitlik istiyoruz”, “Ölüme değil yaşama yasa”, “ Eşitlik infaz hakkı engellenemez”, “Kadınlara acil koruma”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganlarını attılar

Yürüyüşün ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan HDP Grup Başkanvekili  Meral Beştaş, partilerinin tasarıya yönelik eleştirilerini ve önerilerini dile getirerek, yaşam ile ölüm arasında çok ince bir sınırın olduğu bu günlerde halkın vekilleri olarak bu basın toplantısını yapmayı uygun bulduk dedi.

Basın toplantısına, Kulp’ta meydana gelen ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınyarak başlayan Beştaş,  “Aslında bizim baştan beri itirazımız bu yasanın normal zamanda Meclis gündemine gelmemesinedir. Korona günlerinde yaşam hakkının herkes için büyük bir risk altında olduğu günlerde geliyor ve cezaevlerinin tarihin en büyük doluluk oranı yaşadığı bir dönemde geliyor.”

“Evde kal” çağrılarının toplumun her kesimine yapıldığını ifade eden HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş , “Biz de yapıyoruz. Çünkü bu dönemde virüse yakalanmamanın en önemli yöntemlerinden biri izolasyon ve temasın olmamasıdır.” dedi.

“Evde kal” derken “cezaevinde kal” sloganını asla kabul edemeyeceklerini ifade eden Meral Beştaş, konuşmasına şu ifadeleri kullanarak devam etti:

“‘Hayat eve sığar’ derken ‘hayat cezaevine sığmaz’ diyoruz.’ Çünkü cezaevlerinde 50-60 kişi aynı koğuşta ve hiçbir tedbir olmadan bir arada yaşamaya mecbur durumda. ‘Hayat cezaevine sığmaz’ ve hukukun üstünlüğü herkes için uygulanmalıdır. Düşman hukuk değil insancıl hukuk istiyoruz. İnsancıl hukuk herkes için eşit muamele yapılmasını emreder” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir