Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Barış Atay’ın konuşması iktidar vekillerini çok kızdırdı

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Meclis’te infaz yasasına ilişkin konuştu. Barış Atay konuşmasında ” Hak da hesap da öteki dünyaya kalmayacak” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda İnfaz Yasası üzerine konuştu.

AKP’nin, Türkiye yeni tip koronavirüs salgını etkisi altındayken siyasi tutukluları görmezden gelip cinsel istismar, cinayet, kadına yönelik şiddet gibi suçları kapsayan infaz yasasına ilişkin konuşan Mengüllüoğlu, “Siz halktan paltosunu alıyorsunuz. Halk da sizden hakkını ve bunun hesabını soracak ama emin olun, hak da hesap da öteki dünyaya kalmayacak” dedi.

Barış Atay’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

‘YASA EŞİT UYGULANSA YÜZDE DOKSANINIZ İÇERİ GİRERSİNİZ’

Bu yasa düzenlemesinde ne yok? Tutukluların salıverilmesi yok. AKP genel başkanına hakaret yok. Gazeteciye, yazara, siyasetçiye, muhalif öğrenciye indirim yok, Bebek, çocuk hamile, lohusa çocuklu anneler yok. Siyasi tutuklu ise hasta ve yaşlılar yok. Terör örgütüne üye olmamakla beraber propagandasını yapmak hiç yok. Bu uyduruk yasa herkese eşit uygulansa sizin yüzde doksanınız şu an terör örgütü dediğiniz eski yol arkadaşlarınıza yardım yataklık ve propaganda yapmaktan içeri girerdiniz.

‘DÜN KATİLLER DIŞARI MI ÇIKSIN DİYORDUNUZ, ŞİMDİ ÇIKIYOR’

Pakette neler olduysa günlerdir konuşuluyor. Ali İsmail’in, Berkin’in, Abdullah’ın katiline af var, Soma’nın, Çorlu’nun, Ermenek’in, Aladağ’ın faillerine af var. Dün “Katiller dışarı mı çıksın?” diyordunuz işte şimdi çıkıyorlar. Kadın cinayetleri kapsam dışı diyorsunuz, kadın cinayetleri diye bir suç tanımı yok ortada. Berfin’in yüzünü kezzapla yakan adama geri dönmek zorunda hissettirilmesi size ne kadar güvendiklerinin karşılığı. Bizimse dediğimiz net; bu bir salgın ve cezaevlerinin tümünü ceza erteleyip boşaltmak ve çıkardığınız insanların takibini yapmak.

‘VEKİLLERİN CANI MİLYONLARCA EMEKÇİDEN DAHA MI KIYMETLİ?’

Şu koca kampüste tek bir vekili bile maskesiz dolaşmayan iktidar, milyonlarca emekçiyi, binlerce mahkumu aynı yerde yaşamaya, durmaya, yemek yemeye zorunlu kılıyor ama vekillere kutu kutu maske dezanfektan gönderiyor, biterse yeniden gönderiyor… Neden? Sizin ya da bizim sağlığımız milyonlarca emekçiden daha mı kıymetli?

‘HALK SİZDEN HESAP SORACAK’

Dostoyevski der ki; “Hepimiz Gogol’ün Palto’sundan çıktık”, Gogol Palto kitabında yoksul bir memur olan Akakiyeviç’in bütün hayatı boyunca dişinden tırnağından arttırarark aldığı paltoyu, çalanlara çalınırken susanlara, ona üstten bakanlara, onu görmezden gelenlere öldükten sonra musallat olmasını anlatır. Palto halkın canı pahasına yaşamak, sevdiklerini yaşatmak için döktüğü alın terinin, emeğin simgesidir. Siz halktan paltosunu alıyorsunuz, halk da sizden hakkını ve bunun hesabını soracak ama emin olun hak da hesap da öteki dünyaya kalmayacak”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir