Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pandemin, Mülteciler ve Düren Kampı

Kapitalist-Emperyalist sistemin giderek derinleşen ekonomik ve siyasi krizi genel bir halk deyimiyle bulanıma battı. Savaş’ın, İşgalin, açlık, işsizlik , ırkçılık vb.hiç şüphesiz ki Emperyalizm özelllikleridir. Onbinlerce insan bu nedenlerden dolayı kendi vatanlarını terk edip Batı Avrupa ülkelerine gelmektedirler tabi ki ölüm yolcuklarını aşabilirseler. Bütün Emperyalist-Kapitalistler göç edenleri engellemek için açık denizlerde, iltica kamplarında ölüme terk ettiklerine örnektir.

Hele ki ağır faşizm koşullarında yaşayan ilticacınları durumları tam bir trajedir. Yıllardır oturum almadıkları gibi geldikleri ülkelere geri gönderilmelerine tanık oluyoruz. Özellikle Kürtler ve Afganlar öncelikli. Buraya gelenler özellikle Afrika ve Kürdistan’dan gelenler aileleriyle geliyorlar. Rojava, Efrin, El Bab vs işgallerinden dolayı ailece gelenler ağırlıkta. Mültecilerin ilk düşündüğü şey bir an önce oturum almak. Artık geri dönüş yoktur. O yüzden geldikleri ülkelere dönmemek için (kamplarda, barakalarda, pre fabrikalarda ) en kötü koşullarda yaşamını rızalık gösterebiliyorlar. Hitler, Mussolini, Franco döneminin ölüm kamplarında şimdi göçmen emekçiler barınıyor desem abartı olmayacaktır. Düren kampında 1000-1200 mülteci kalmaktadır. Kötü barınma koşulları, sağlıklı beslenme, ortak kullanım alanları (Yemekhane, Duş, Tuvaletler) verdikleri yardım ihtiyaçlara cevap vermemektir…..

Ortak kullanım alanları hastalığa elverişli koşullar yaratıyor.

Düren kampı şehre 10 Km uzaklıktadır. Burdan şehre otobüslerle gidemezseniz yürüyerek gitmek zorundasınız.

Kampta doktor bulunmamaktadır. Dişiniz ağırsa vay halinize bu günlerde. Hukiki sorunlarını çözecek bir danışmanlık merkezide yok (Avukat) vs İlticacılar deyim yerindeyse kendi başlarının çaresine bırakılmışlardır. Avukatlık büroları rant alanlarına dönüştürülmüştür. 90’lı yıllarda Göçmen Derneklerinin esas işlerinden biriydi Mültecilerle dayanışma ancak 80-90’lı yıllarda. 80 ve 90’lı yıllarda aynı koşulları yaşayanlar yaşadıkları o günleri unutup esnaflaştılar Düren, Köln, Aachen,Bonn,Düsseldorf kısacası NRW orta sahada.

İzlenimler

… Mülteciler ilgili 5 . Nisan’da sosyal medya, basın açıklamaları,kismen sokaklarda eylemler yapılmasına Mültecilerle ilgi dayanışma ağları kurulmasına rağmen buralara yardım düşük seviyede. Mesala devrimci demokrat doktorlar, hukukçular, sağlık emekçileri, göçmen dernekleri, terziler ( Maske yaparak) dayanışma ağları hijyen malzemeleri, su, çocuklara oyuncaklar ve kitaplar) ulaştırabilmelidirler.

Baran:

‘‘Genel durumu şöyle özetliyor; Daha önce Möchenglatbah kampında kaldı. ZEU Gürzeinich Düren kampına 01.31.2020’de geldim. Sorunlarımız bir birinin benzeri olsada öncelikler var. Toplu olarak kalıyoruz ev tipi hapishane odalarda 8 kişi kalıyoruz. Odalar küçük, havalandırma yok, pencereleri açtığımızdan üşüyoruz.

Bütün dünyada hayat durmuş iken mülteciler ve göçmenler için hayat devam ediyor. Yakın bölgedeki kamplar tıklım tıklım, transferi çıkanların yerini yenileri dolduruyor. Burada 800 üzeri insan kalıyor. Çalışanlar kendi önlemleri almışlar ama bizim hiç bir önlem yok. Mesala su ihtiyaçlarımızı kurdukları bir damacadan gideriyoruz ama her kes çıplak elle dokunuyor. Çay ve Kahve’de öyle. Şuan bir söylenti var bir göçmen pozitiv çıktı diye; Ya ortak kullanım alanlarımızda virüs var ise psikolojimiz bozuluyor.

Doktor yok, hastalansak 1. Ay sonraya randevu veriyorlar. Odalarda 8 kişi kalıyoruz bu sayı düşmesi gerekirken çevre bölgedeki kamplar boşaltılıp buraya gönderiyorlar. Eldiven, Maske vermediler bu en temel ihtiyaçtır mesala kamplarda…‘‘

Direniyoruz

Serhat ise şöyle diyor:

‘Bende Düren kampında kalan multecıyım burdakı sorunlarını çözmek için bırcok kez Maltezer’lerle konuştuk ama nafıle burada aıleler ,küçük çocuklar var burada her ülkeden insan bulunmaktadır bızler ülkemizdeki Faşiz’den den kaçıp buralara sığınmış ınsanlarız ama gel görelimki buranında ulkemızdekı Faşizden farkı yok hıcbır sekılde önlem alınmıyor 2 kısılık odalarda 8 kısının kaldığı bıle var bınalar çok eski, tuvalet banyolar berbat bu durumda el temızlık hıjyenlerı bulunmamaktadır sunan bızler bu süreçte ölümle karşı karşıyayız bızler yeterlı önlemlerin alınmasını ıstıyoruz sadece bızlerı ondan yerıne koymalarını istiyoruz bızler çoğunlukla Kurdistan’ dan gelen ınsanlarız afganıstandan gelen arkadaşlar var bırcok mıllet var tek ıstedıgımız bu onlemlerın alınması Bütün ınsanlar icın diyeceklerım bu kadardır teşekkürler.‘‘

Düren kampında Newroz günü bir araya gelen Yurtsever Sosyalistler hem kutlama yaptılar hemde genel mülteci sorunları için İnisiyatif kurma çabaları oldu….

Talepler

*Her kese şartsız koşulsuz başta oturum hakkı.

*Binlerce kişinin kaldığı kamplara sağlık ekipmanın hazır bulunması.

* Çocuklu aillerin evlere yerleştirilmesi

*Hukuk vb danışmanlık ücretsiz olmalı

* Her Ulusun Dilini bilecek insanların kamplarda işe alınması ( Mültecilerden)

* Hasta, sakat, kronik sorunları olanlara öncelik tanınması

* Eldiven, Maske ve Ulaşım bedava olmalıdır…

Şafak Deniz İlden

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir