Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Günün Kadını: Annie Jump Cannon

Semra ÇELİK

13 nisan 1941’de ölen Annie Jump Cannon en az 300 değişken yıldız keşfeden, Delaware doğumlu gökbilimciydi. Bunlar zamanla parlaklıklarını veya büyüklüklerini değiştiren yıldızlardı. Bu keşifler, Cannon’u yıldız sınıflandırmasının gelişiminin yeri doldurulamaz bir parçası haline getirdi. Ayrıca beş yeni yıldız ve bir çift yıldız keşfetti ve spektral tipini, parlaklığını ve dağılımı arasındaki ilişkiyi göstermek için 250 binden fazla yıldız üzerinde analiz yaptı.

Gökbilimciler genellikle yıldızları OBAFGKM şemasındaki spektral tiplerine göre sınıflandırırlar. “O” yıldızlar en sıcak, “M” yıldızlar en soğuktur. Harflerin bu kombinasyonu için ünlü maço bir ifade vardır: “Oh, be a fine girl! Kiss me!/ Ah, iyi bir kız ol! Öp beni!”

Annie Jump Cannon, 1863 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu, ünlü Wellesley Koleji’nde okudu. Orada bir enfeksiyon nedeniyle duyma duyusunu neredeyse tamamen kaybetti. Yine de fizik bölümünden mezun oldu. Tam güneş tutulması fotoğrafını çekmek için Avrupa’ya gitti. Yüzyılın başından kısa bir süre önce Harvard Üniversitesi Gözlemevi’nde çalıştı. Orada, diğer birçok kadın gibi, fotoğraf plakalarında – çıplak gözle veya bir büyüteç yardımıyla hesaplamalar yaptı, gözlemleri ve yıldız spektrumlarını değerlendirdi. Annie Jump Cannon, bu işi bir dakika içinde üç yıldız spektrumunu doğru şekilde hesaplayabilecek kadar mükemmelleştirdi. Bu yolla yaklaşık 350.000 yıldızı sınıflandırdı – bunu şimdiye kadar bile kimse yapamadı. Yıldız spektrumları ile uzay fiziği daha kesin olarak anlaşılabilir hale geldi. Annie Jump Cannon, Harvard’da çok az ücretle çalıştırıldı. 1938’de, emekli olmadan iki yıl önce, sonunda yaşamını iyi şekilde sürdürebileceği bir iş verildi. Oxford Üniversitesi’nden fahri doktora da dahil olmak üzere çok sayısa titri olan bir bilim kadınıydı. Annie Jump Cannon 13 nisan 1941’de 77 yaşında öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir