Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya ABF:Alevilikte Rızalık ve Hak olgusu temel desturdur

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyon (AABF) Yönetim Kurulu” İslam Alevi İnanç Toplumu Avusturya (IAGÖ)” ismili kuruluşun yaptığı  ” birlik çağrısına” ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  ”Kurulma ilkesi, Avusturya Alevi Kurumlarında bir araya gelen Alevi Canlarımızın, birlik ve beraberliğini oluşturmak olan ve ismini bu şiardan alan Avusturya Alevi  Birlikleri Federasyonu; Avusturya, Avrupa ve dünyanın her bir yerindeki, Alevi Canlarımızın hakettikleri değerde, eşit yurttaşlık, din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde, asimilasyoncu anlayışa karşı, aleviliğin kendine özgü değerleri ile hayat bulmasını temel ilkesi olarak benimsemiştir. Bu temel, kurumumuzun varoluş gerekçesidir. ” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:
”Geçmişten ders çıkarmayarak, birlik ve beraberlik çağrılarını; kurumsallıktan uzak, samimiyetsiz, tehdit ve şantaj içerikli, aba altından sopa gösterircesine sosyal medyada tirübüne oynayarak, sözde birlik arayışını, Avusturya İslam Alevi İnanç Toplumu (İAGÖ) 23.04.2020 tarihli kamuoyu açıklamasını yine önce sosyal medyada yayınlamış ve birgün sonra kurumumuza email olarak göndermiştir.
Alevilikte Rızalık ve Hak olgusu temel desturdur! 10 yıllı aşkın bir süredir hak ihlâli ve gasp süreci yaşanılırken, derneklerimizin kapatılmasına yönelik şikayetler, derneklerimizde Alevi inancının ve ritüellerinin yasaklanmasına dair yapılan onca usulsüz şikayetler, kurum ve yöneticilerimize yönelik asılsız terör suçlaması ve ihbarları bir yana dururken, işin en ilginç yanı, İslam Alevi Teşkilatının halen halihazırda kurumlarımıza karşı yürürlükte olan şikayetleri, Alevi isminin yanı sıra “aleviten österreich”, “alevitische glaubensgemeinde”, “alevitische Jugend”, “alevitische akademie”, “alevitische Gemeinde”, “alevitische Religionsgemeinde”, “alevitische Religionsgemeinschaft” gibi yıllardır kullandığımız kurum isimlerimizin 2019 yılında art niyetli bir şekilde patentlenme süreci ve bu patentler doğrultusunda kurumlarımıza karşı yürüttükleri davalar devam ederken, alevilerin birliği ve beraberliği için ‘şartsız, şurtsuz’ söylemler, alevilerin birliğinin ve beraberliğinin dağıtıp parçalanmasını hedefler. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak alevilerin birliği ve beraberliği için her zaman samimi duygular ile koşulsuz görüşürüz!
İslam Alevi Teşkilatının sosyal medyada yayınladıkları bildirinin tehdit ve şantaj içerikli olması, kendilerine mecburi dayatmaları, kurumumuza gönderilmeden önce, sosyal medyalarda paylaşmalarında ki temel anlayış; Alevi toplumunun yan yana gelmesini ve görüşmesini engeleme bildirisi oluşturmuştur. Bu işte yine kirli eller var, birlik ve beraberlik istemeyen bu eller teşhir edilmelidir. Bu kirli ellere rağmen samimi davranacağız, alevileri bugüne kadar bölenlerden kurtaracağız, inadına yanlış yapıldı diyenler, geçmişi düzeltme yolunda ve geleceğe umutla bakmak için birlik ve beraberlik olgusu ile her zaman diyalogtan yana olduğumuz bilinmelidir.
Bizler Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu kurumları olarak “Öl ikrar verme, öl ikrarından dönme” diyen Pir Sultan’ın yolundan yürüyoruz.
Bizim YOL’umuza ikrarımız vardır.
Biz ne O’yuz, ne Bu’yuz!
Biz ALEVİYİZ.
YOL’umuzun, mücadelemizin, kurumlarımızın, ozanlarımızın, Pirlerimizin ışığı yolumuzu aydınlatsın, Hızır yardımcımız olsun.
Birliğimiz daim, Aşkımız cemalimiz olsun.”
Viyana, 24.04.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir