Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi Bektaşi Federasyonu: Alevileri görmekten neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz?

İBB’nin 23 Nisan’da çocuklara dağıttığı kitapçıkta diğer inançların temsilcilerinin yanı sıra Alevi dedesine de yer vermesi, bazı çevreler ve Doğu Perinçek ekibi tarafından tepkiyle karşılandı. Doğu Perinçek, İBB‘nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklara gönderdiği kitapla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  “Alevi vatandaşlarımız Müslümandır, Aleviliğin İslam dışı başka bir din olarak görülmesini kesinlikle kabul etmezler. Alevi de biziz, Sünni de biziz, hepimiz Türk milletiyiz. Bu bir Amerikan projesidir. Sonuç itibarıyla Türkiye’nin içine girdiği bu koşullarda, ABD’nin hesabına bazı sonuçlar üretme hayalleri var, planlar var, fesatlar ve fitneler var. Türkiye bugün ayrışmayacaktır, kenetlenecektir ifadesini kullanandı.

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Alevilere yönelik  eşitlik temelli adaletli yaklaşımına, Doğu Perinçek’in yazılı bir açıklama yaparak tepki göstermesine ve bu adaletli yaklaşımı ”Amerikan projesi” olarak nitelendirmesine, Alevi kurumları sert tepki gösterdi. Alevi Bektaşi Federasyonu  konuya dair  yazılı bir açıklama yaptı. ”Alevileri görmekten neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? ” başlığıyla yapılan ABF açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

”Alevi-Kızılbaş inancı, ritüelleri, erkânları, ibadet şekliyle diğer inançlardan farklılıklar göstermektedir. Biz Alevilerin ibadeti CEM, ibadethanesi CEMEVİ’dir. Cemimizi PİR, DEDE ve ANA’lar yürütür. Aleviliğin kendi esasına uygun HAKK’A YÜRÜME erkânı vardır.‘‘ ifadlerine yer verildi.

Son günlerde İBB’nin 23 Nisan vesilesiyle çocuklara dağıttığı kitapçık üzerinden bugüne kadar Alevilere saldıran çevrelerce bir saldırı başlatılmış ve Aleviliğin içinden bazı kişiler de bu tartışmaya müdahil olmuştur. Oysa ki, resimde gösterilmeye çalışıldığının aksine, Alevi Dedesine bir temsiliyet verilmesi doğru ve yerindedir. Biz Alevi kurumları bugüne kadar Alevileri ve Aleviliği yok sayılmasına karşı mücadele ettik. Çeşitli kurumların Alevileri tanıması hiçbir samimi Aleviyi rahatsız etmez.

Kaldı ki kitapçık; demokrasi, cumhuriyet değerleri ve insan haklarının önemini vurgulayan bir kitapçıktır. Bu yönüyle de yapılan saldırıların niteliği anlaşılmaktadır.

Diğer yandan; Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, bu tartışmaların Aleviliğin İslamın içinde-dışında tartışmasına evrilmesine izin vermeyeceğiz. Olayı bu yönden tartışmak kötü niyetlilikle açıklanabilir.

Alevi inancı ve Aleviler ilk defa bu önemde kurumlar tarafında tanınmış, temsiliyetleri önemsenmişti. Devletin yapması gerekeni yapmadığını demokrat belediyeler yapmaya çalışmaktadır. Alevilerin yaralarını, eksiklerini elden geldiğince iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Bu anlamda da bizler için sadece aranmak, halimizin sorulması ve bir metinde anılır olmak bile değerli ve kıymetlidir.

Aleviler kendilerine gösterilen iyi niyeti de, art niyeti de görebilecek bilinçte bir toplumdur. Bizlerin bunca yıldır sürdürdüğü “Cemevleri ibadethanemizdir” mücadelesinde kimlerin “evet” kimlerin “hayır” dediğini unutmadık.
Bu tartışmalardan anlıyoruz ki; Aleviliğin tanınması hala bazı kesimler tarafından kabul edilememektedir. Hâlbuki biz 72 millete bir nazarla bakan, herkesin eşit haklarda yaşaması gerektiğine inanan bir toplumuz.

Birileri bizi yok sayınca bizler yok olmuyoruz. Yüzyıllardır inancımızı bu şartlarla bugünlere getirdik. Ancak bizlere doğru atılan adımın da kıymetini bilerek, İBB ve Alevi inancına temsiliyet hakkı veren; ibadet ve ritüellerimizi tanıyan tüm belediyeler ve yapılar bizim için değerlidir.

Sorma be birader mezhebimizi
Biz mezhep bilmeyiz yolumuz vardır
Çağırma meclis-i riyaya bizi
Biz şerbet içmeyiz dolumuz vardır”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir