Korona virüs salgını dünyanın her yerinde dayanışmanın önemini insanların bilinçlerine bir kez daha kazıdı. Dayanışmanın öneminin öne çıktığı bu koronalı günlerde, Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki Cemevleri örnek alınacak dayanışmalar sergiliyorlar. Örnek alınması gereken bu dayanışmlardan birisini  FUAF bağlı olan Metz AKM, 2500 kimsesiz çocuğun maskesinin dezenfekte işlemini yaparak sergiledi.  
 Kimsezi çocuklara yardım elini uzatan Metz AKM Yönetim Kurulu gerçekleştirdikleri bu önemli dayanışmaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Metz AKM Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, 2500 kimsesiz çocuğun maskesinin dezenfekte işleminin yapılmasına ilişkin şunlar ifade edildi:

Her sivil insan ve kuruluş gibi bizde bu zor süreçte, Metz AKM üyeleri olarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalıştık. Ve öncelikle devletin düzenlemiş olduğu aşağıdaki dayanışma başvuru sayfasına yazıldık. 2500 kimsesiz çocuğun maskesinin dezenfekte işlemi yapılmasına ilişkin şunlar ifade edildi:

”’Bizlerden ilk olarak yardım isteyen Metz’deki Fransız derneklerinden, MJO (Maison Jeunes Ouvriers) yardım başvurusuna cevap verdik. MJO Dernek başkanına kendimizi ve derneğimizi tanıttık. Gerekli görüşmeleri yapyık ve ihtiyaçlarını öğrendik.

Görev şu idi: Her sabah işe gitmekte olan yetim veya öksüz gençlerimizin kullanabilmesi için 2500 tane satın alınan kumaş maskelerin hepsinin yıkanılıp ütülenmesi gerekiyordu.

Yüksek sıcaklıkta ısı ile ütülenmesi gereken bu maskeleri işi bilmeyen gençlerimize vermek tehlikeli olurdu. İlk etapta, o nedenle bu işten anlatan profesyonel bir canımızdan yardım istedik. Her konuda maddi ve manevi olarak Metz AKM’den desteğini esirgemeyen işverenimiz, kuru temizleme şirketi olan Ferit Öztürk canımız bizleri bir kez daha kırmayıp, gereken yardımı ve desteyi sunmuştur.

Kuru temizleme firması “Coup de fer PRESSİNG” gönüllü olarak, maskenin buharla ütülenmesini sağlamaya devam etmektedir.

Ferit Öztürk canımıza, Metz AKM ve MJO ile yapmış olduğu dayanışmasından dolayı kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hızır yardımcısı olsun, darda bırakmasın.”