Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kenanoğlu, Erzurum/Hınıs’ta Alevilerin Yaşadığı Köy Yollarının Yapılmamasını Meclis Gündemine Taşıdı

– Ali KENANOĞLU

Soru önergesi metni aşağıdadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

  Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Erzurum’un Hınıs İlçesine bağlı bulunan Meydan Köyünün yolları günümüzde dahi topraktır.

Meydan Köyü’ne giden yol sadece Meydan Köyünü değil çevresindeki 10-12 Alevi köyünü de ilgilendirmektedir. Yıllardır yapılan çağrılar sonuçsuz kalırken özellikle ilkbahar ve kış aylarında köylüler ulaşım konusunda ciddi aksaklıklar yaşamaktadır.

“Asfalttan ayrılan toprak yollar Alevi köylerine çıkar” sözü  bir kez daha kanıtlanmıştır. Yöredeki Alevi köyleri yıllardır köylerine hizmetin gitmediğini ve her defasında ayrımcılığa maruz kaldıklarını söylemektedirler.

Nihayetinde, 26 Nisan Pazar günü köye gelen ambulansın çamura saplanması nedeniyle çok sıkıntılı anlar yaşanmıştır. Asfalt olmayan Meydan Köy yolunun çevresindeki on Alevi köyünü de ilgilendirdiği, acil durumlarda çok sıkıntı çekildiği yöre köylüleri tarafından belirtilmektedir.

Meydan Köyü yolunun özellikle kış ve ilkbahar aylarında yağışların etkisiyle ciddi sorunlara sebep olduğu, yolun asfalt olmaması nedeniyle çamurdan dolayı acil hastalara zamanında müdahale edilemediği, bu nedenle köy yollarının bir an önce asfaltlanması gerektiği ertelenmemesi gereken bir gerçekliktir.

Bütün bunlara göre;

1- Erzurum/Hınıs ilçesine bağlı Meydan Köyü ve çevre köylerin yolları neden asfaltlanma maktadır? Köy yollarının yapılmamasının bir sebebi var mıdır?

2- Meydan Köyü yolları ne zaman asfaltlanacaktır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir