Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FARKLILIKLARIMIZLA BİR ARADA YAŞAMANIN YOLU

– Dertli Divani-

*Ülkemizin vatandaşları arasında, inanç ve ibadet anlayışları ile birlikte ibadet yerlerinin de birbirinden farklı olduğu gerçeği bilinmektedir.Bu gerçeği yansıtan bir resim üzerinden İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU’na yönelik yapılan eleştiriler,aslında Alevi-Bektaşi-Kızılbaş topluluğunun varlığını yok sayan ve yüzyıllardır hükmettiği her kesimi kendine benzetmeye çalışan zihniyetin dışa vurumundan başka birşey değildir.

*Gel gelelim bu güzel ülkemizde ; Araplar , Kürtler ,Türkler , Lazlar,Çerkezler, Rumlar, Ermeniler , Ezidiler… ayrıca Ateistler , Deistler ve yaşam tarzıyla ilgili farklı tercihleri olanlar yok mudur?

*İşte bütün bu farklı din, inanç, anlayış ve düşünce sahiplerine bireysel ve toplumsal anlamda saygı duymak gerekmez mi?

*Nazım’ın “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dediği gibi…Her kesimin de birbirinin varlığını kabul ederek dostça, kardeşçe bir arada yaşaması, yaşatılması hepimizin temel arzusu değil midir?

*İBB Başkanı Ekrem İMAMOĞLU ve onun gibi siyaset alanında etkin insanların çoğalması barış ve huzur ortamına katkı sağlayacağı gerçeğini, aklı vicdanı olan her insan artık görüyor.

*Kıskanıp, karalamak, halkın yararına olan hizmetleri yasal zeminde yapanlara engel olmak yerine, daha iyisini yapmaya çalışmak, etik siyaset açısından da daha güzel ve verimli olmaz mı?

*Tüm dünya insanlarının sağlığını tehdit eden bu salgın sürecinde siyaseten anlamsız tartışmalarla gündem yaratmak yerine,asıl yapılması gerekenler ; Ülkemizde gerekli tedbirleri almak,kalıcı olarak işsizlerimize iş imkanı sağlamak,sevgi,barış,huzur ortamı oluşturularak birlikte yaşamak değil midir?

*Hiçbir siyasetçinin,toplumların kutuplaşmasını tetikleyen kin ve nefret dilini kullanmaması gerekir.Buna hiçbir siyasetçinin hakkı olmadığı gibi insani ve ahlaki açıdan da kabul edilebilir bir yanı olamaz.

*Tüm yurttaşlarımızın eşit hak ve özgürlükler temelinde TEMİZ SİYASET, TEMİZ TOPLUM DÜZENİ içerisinde mutlu olacağına olan inancımı sade bir vatandaş olarak karınca kararınca dile getirmek istedim

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir