Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya’nın başkenti  Viyana’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Korona virüs salgınına rağmen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı Avusturya’nın başkenti Viyana’da coskuyla kutlandı. Hükümetin, 1 Mayıs kutlmlarına izin versemsi, 1 Mayıs kutlamlarına katılımı artırdı.

1 Mayıs Emekçi Bayramı dolayısıyla, Avusturya Demokaratik Güç Birliği’nin, 1 Mayıs yürüyüşü için yaptığı çağrı üzerine, Avusturya Alevi Birlikleri  Federasyonu (  AABF ),  Viyana Alevi Toplumu,  Avusturya Türkiyeli İşçi ve Gençlik Federasyonu (ATİGF),  Avusturya Demokratik Kürt Toplum Merkezi,  Avusturya Ezilen Göçmenler Konfederasyonu , Partizan,  Grup Yorum destekcileri  ve  anti – faşist gruplar  sosyal mesafeyi koruyarak sabah  erken saatlerde 1 Mayısı kutlamak için, 1. Wien Operası önünde biraya geldiler.

1. Wien Operası önünde biraya gelen kalabalık bir kitle, burada kortej oluşturarak Kartner Ring üzerinden miting alanı olan Rathaus Platz‘a  doğru yürüyüşe geçti. Alevilerin kalabalık bir kortej oluşturdukları yürüyüş  kolu atılan coşkulu sloganlar eşliğinde  Rathaus Platz‘a ulaştı.

Avusturya Alevi Birlikleri  Federasyonu Eşit Başkan Özgür Turak, düzenledikleri 1 Mayıs yürüyüşüne ilişkin şunları ifade etti:

” 1 Mayıs,  İşçinin, Emekçinin Bayramı! Avusturya’nın başkenti Viyana’da 1 Mayıs ‘ta meydanlardaydık!
İşçiler, Emekçiler, ezilen halkların, yok sayılan inançlar, ötekiler olarak gücümüzü meydanlarda birleştirdik ve Avusturya’da göçmen kökenliler olarak meydanları boş bırakmayarak tarihî bir imza attık” dedi.
 Viyana’daki 1 Mayıs kutlamları kurum temsilcilerinin miting alanında yaptıkları konuşmalardan sonra, olaysız bir şekilde son buldu.

AHA / Alevi Haber Ağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir