Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İbrahim Gökçek ölüm orucunu sonlandırdı- Video

 

Grup Yorum, yaptığı açıklamada İbrahim Gökçek’in ölüm orucunun sonlandırıldığını açıkladı.

Halkın Hukuk Bürosu dün yaptığı açıklamada, Grup Yorum’un cezaevinde olmayan üyeleriyle birlikte bugün İstanbul Valiliği’ne konser talebiyle başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı.  HHB’nin açıklamasında, “Valiliğe giderek konser başvurusunda bulunacağız. Konser başvurularının derhal kabul edilmesini istiyoruz. Bugün ziyaretimizde gördüğümüz üzere durumu giderek ağırlaşmakta ve hayati riski artmaktadır. Yetkilileri, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve Valiliği göreve davet ediyoruz. Konser başvuruları kabul edilsin, İbrahim yaşasın” denilmişti

Grup Yorum’un üzerindeki baskının ve konser yasaklarının kalkması için 323 gündür ölüm orucunda olan ve dün itibariyle sağlık durumu kritik noktaya ulaşan İbrahim Gökçek bugün yapılan konser başvurusunun kabul edilerek değerlendirmeye alınması dolayısıyla ölüm orucuna ara verdiğini açıkladı.

Açıklama, Grup Yorum üyeleri tarafından bugün sabah saatlerinde gerçekleştirildi. HDP ve CHP’li milletvekillerinin de katılımıyla Grup Yorum direniş evi önünde gerçekleştirilen açıklamada, direnişin siyasi bir zafere ulaştığı ve herkes tarafından sahiplendiği,yapılan konser başvurusu neticesinde yasakların kaldırılması yönünde olumlu bir sürecin gelişeceği düşünüldüğü belirtildi.

Yapılan basın açıklamasının ardından İbrahim Gökçek, Grup Yorum Direniş Evi’ne gelen ambulansa alınarak hastaneye götürüldü.

“DİRENİŞİMİZ SİYASİ ZAFERE ULAŞMIŞTIR”

Sürece dair milletvekillerinin ve sanatçıların da katılımıyla Armutlu’daki Direniş Evi’nin önünde   basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşma yapan Grup Yorum üyesi, İbrahim Gökçek’in direnişi sonlandırmasına ilişkin şunları ifade etti:  “Bir üyemiz, konser yasaklarının kaldırılması, tutsak üyelerimizin serbest bırakılması için 288’inci günde şehit düşmüştür. Helin Bölek ölümsüz şarkımız olmuştur. Taleplerimiz tutsak üyelerimizin serbest bırakılması ve konser yasaklarının kaldırılmasıdır.

İbrahim Gökçek tam 323 gündür bu direnişi sürdürüyor. Dün birçok haber yapıldı, kritik bir aşamada diye. Evet kritik bir aşamada ve bunun sorumlusu bu iktidardır. Aldığımız bir kararı bildiriyoruz size. Biz Grup Yorum üyeleri olarak İbrahim abi ile birlikte aldık bu kararı. Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Bütün dünyaya duyurduk bu direnişi. Grup Yorum sadece kendi hakkı için değil aslında Türkiye halklarının hakkı için bu siyasi zaferi kazanmıştır. Şu an Valilikte konser başvurusu yapılıyor. Bu konser başvurusunun olumlu sonuçlanmasını umuyoruz. İbrahim Gökçek bu aşamada ara veriyor, çünkü siyasi bir zafer kazandık. Direnişe farklı yöntemlerle devam edeceğiz. Daha sonra belki yine başlarız, süreç bunu bize gösterecek. Dünya şunu gördü: Direnmeyerek, teslim olarak hiçbir şeyi kazanamayız. Bugün Türkiye’de umut var, çünkü direnenler var. Biz kazandık. Yaşasın ölüm orucu direnişimiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir