Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKM  Köln‘ün Eski Başkanı Selahattin Göktürk’ün Babası Ali Göktürk Dede Hakk’a Yürüdü

Birkaç dönem AABF’de yöneticilik yapan  ve uzun bir dönem AKM Köln’de başkanlık görevini üslenen Selahattin Göktürk‘ün babası, Ali Göktürk Dede 4 Mayıs 2020 tarihinde  hakka yürüdü.

‘‘ ALEVİ İNANCINI HALKA TAŞIMAKTAN SON NEFESİNE KADAR VAZGEÇMEDİ”

”Malatya Fon Haber,” Ali Göktürk Dede’nin Hakk’a yürümesiyle ilgili yaptığı haberde, Pir Ali Göktürk’ün kişiliğine, duruşuna, bakış açısına ve bilgeliğine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

‘‘Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Şeyh Hasan Köyü dedelerinden Ali Göktürk 3 Mayıs Pazar günü hakka yürümüştür. Alevi yol erkanı  bakımından geniş bilgilere sahip olan dede bu bilgilerini çeşitli Alevi inanç kurumları aracılığıyla halka taşımaktan yaşamının son anına kadar vazgeçmedi. Aleviliği modern bir bakış açısıyla yorumlayan dede Cemlerde ,lokmalarda, aşurelerde bu hizmetini ilerleyen yaşına rağmen devam ettirdi.

Osmanlıca ve Arapça bilen dede, bu dillerden çeviriler yapıyordu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok araştırmacı onunla sohbetler etmiş onun bilgilerinden faydalanmıştır. Mütevazi kişiliği,engin görüşlülüğü ve tam bir Alevi dedesi ne yakışan duruşu ile onun kaybı özellikle Malatya Alevileri tarafından üzüntü ile karşılandı; birçok Alevi kurumu taziye mesajı göndererek” Devri daim, ışığı bol olsun, ailesinin ve sevenlerinin başın sağ olsun” dileklerinde bulundu…”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir