Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi:Emperyalizme direnmek, suç değildir.

PSAKD, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 48. ölüm yıldönümünde yazılı bir açıklama yaparak üç fidanı andı.‘‘ Emperyalizme direnmek, suç değildir‘‘ başlıklı PSAKD açıklamasında, Denizlerin mücadelesine ve idam edilmelerine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

‘‘Deniz Gezmiş ,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan nezdinde tüm devrimciler onurumuzdur.

Onlar tam bağımsız demokratik Türkiye için mücadele ederken,bu gün vatan severlik nutukları atanlar 6. Filo’ya secde edip namaz kılıyorlardı. O gün de vatanı parsel parsel emperyalizmin hizmetine sunuyorlardı,bu gün de değişin bir şey olmadı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bağımsızlık özgürlük ve onurumuzun simgelerindendir.

Biz onuru için darağacına yürüyüp, yinede biyat etmemeyi Pir Sultan Abdal’dan öğrenmiş bir halkız.

Bu gün daha net görebiliyoruz ki,Emperyalizm tüm insanlığın vebası,ekolojik dengenin düşmanıdır. Emperyalizme karşı direnmek, sömürüye karşı gelmektir. Anadolu’da Aleviler emeğin en yüce değer,bilimin ise aydınlanma olduğu bilinci ile tarihin her döneminde,zalimlere karşı direnmiştir. Yalnızca kendi emeği için değil herkes için de direnmiştir. Baba İsak ile, Şah Kalander ile,Pir Sultan Abdal ile zalimin karşısında diz çökmemiştir. Deniz Gezmiş Yusuf Aslan Hüseyin İnan Hıdırellez gecesi idam edilmişlerdir. Bilindiği gibi inancımıda HIZIR ile İLYAS’ın buluştuğu gecedir. Onlar ölümsüzlerdir. Yoldaşlığı n,dostluğun ne anlam taşıdığının kanıtıdır Mahir Çayan ve Deniz Gezmişler.

Her biri henüz yirmili yaşlarında,bilimi sanatı ve felsefeyi okuyan,ülkesinin bağımsızlığı ve halkının refahı için kaygılanıp, harekete geçmiş devrimci gençlerdi. Bu gün millyetçilik,vatanseverlik naraları atanlar, ”solcular ezildi, ABD filosu artık gelebilir…” diye manşetler atıyorlardı.Aynı zihniyet hala ülke siyasetine hakimdir.

Onlar,ülkemize karşı,halkını sevmekten başka bir duygu beslemediler.

Onlar, insan onuruna yakışan bağımsızlığı istediler.

Onlar son nefeslerine kadar yaşasın halkalrın kardeşliği diyecek kadar halkına sevdalıydı.

Deniz Gezmiş Yusuf Aslan Hüseyin İnan ölümsüzdür.!

Devrimciler halkın onurudur.!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.