Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD Genel Merkezi:  ” Alevilerin ibadethanesine saldırmak kimsenin haddine değildir”

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, bugün yaplacak kitlesel bir yürüyüşle Gazi‘den  Kayseri’ye uğurlanacaktı.  AKP – MHP iktidarının polist güçleri, Gökçek’in çoşkulu ve kitlesel bir yürüyüş ile  Kayseri’ye uğurlanmasına izin vermeyerek,  Gazi Cemevi’ne saldırıp  İbrahim Gökçek’in naaşını kaçırdı.

 ” CEMEVLERİ MİLYONLARCA ALEVİNİN İBADETHANESİDİR! ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Merkezi,  yazılı bir açıklama yaparak, Gazi Cemevi’nin bahçe ve morg kapısı kırılarak İbrahim Gökçek’in naaşının kaçırılmasına ve polislerin cemevine  saldırmasına sert tepki gösterdi. ” Bulunduğumuz her alanda barışı, demokrasiyi ve eşitliği savunan bir halk olarak açıkça uyarıyoruz ki, bir daha ibadethanemize en ufak bir saygısızlık yaparsanız, gerekeni yaparız” denildi.

” MİHMANIMIZA SAYFISIZLIK YAPTIRMAYIZ! ”

” Alevilerin ibadethanesine saldırmak kimsenin haddine değildir ” başlıklı açıklamada, İbrahim Gökçek‘in cenaze erkanının Cemevi’nde yapılmasının, polis saldırısına bahane  gösterilmesinin kabul edilemez bir gerekçe olduğu belirtilerek şunlar ifade edildi:

” İbrahim Gökçek canımızın cenaze erkanını bu saldırıya bahane gösteremezsiniz!

Burası CEMEVİ’dir, inancımızın gereğince hakka yürüyen can’a son görevimizi yaparız ve buraya gelen her kim ise mihmanımızdır, mihman da ALİ’dir.!

Mihmanımıza saygısızlık yaptırmayız!‘‘

” TÜM YETKİLİLERE SESLENİYORUZ! ”

” Tüm yetkililere sesleniyoruz.

Aklınızı başınıza devşirin.Bu ülke hepimizin,bu topraklarda yüzyıllardır hep birlikte yaşıyoruz. Biz Aleviler gerilim istemiyoruz.Ama Cemevimize yapılan saygısızlığa asla tahammül etmeyeceğiz.” ifadelerinin yer verildi.

” DERHAL ALEVİLERDEN ÖZÜR DİLEYİN! ”

Cemevi’ne yapılan polis saldırısından sorumlu olanlara,  ” derhal Alevileriden özür dileyin ” çağrısı yapılan  PSAKD açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:

”Polis ne yapmak istemektedir. Aklı selim hiç kimsenin istemeyeceği tepki ve toplumsal refleks oluşursa altından nasıl kalkılacaktır.?

Biz Pir Sultan örgütlülüğü olarak,ülke genelindeki on binlerce üyemizin sağ duyu , demokratik bilinç ve sorumluluk ile hareket edeceğini biliyoruz.

Tıpkı pirimiz Pir Sultan Abdal gibi, size rağmen demokrasiden vazgeçmeyeceğiz,s ize rağmen türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz.”

 ” GAZİ CEMEVİMİZE YAPILAN BU SAYGISIZLIĞI BU HAKARETİ YARGIYA TAŞIYACAĞIZ ”

AKP iktidarını kutuplaştırma politikalarınıda vaz geçmesine vurgu yapılan açıklamada, Cemevi‘ne  yapılan saldırının yargıya taşınacağı ifade edildi:

” Siyasal islamı kurumsallaştıran AKP, yaşamın tüm alanlarını kutuplaştıran politikaları terk etmelidir.Her fırsatta müslümanların mağdur edildiği hatta özgürce ibadet edemediğini dahi söyleyenler, bu kepazeliği nasıl açıklayacaklar.?

Gazi Cemevimize yapılan bu saygısızlığı bu hakareti yargıya taşıyacağız. İstanbul emniyetinin bu tutumu hakkında suçduyurusunda bulunacağımızı kamu oyu ile paylaşıyoruz. ”

‘‘ YEZİDE YAVUZA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!‘‘

Türkü söylemenin suç olmadığına vurgu yapılan açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı: ”Türkü söylemek suç değildir!

Kendisini ve inancını türkülerle ifade eden bir halkın ibadethanesine saldırmak hangi aklın ve vicdanın ürünüdür. Siz, hangi ibadethaneden kaldırılan cenazenin kime ait olduğunu soruyorsunuz?

Bizde sormayız ve sahipleniriz de.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir