Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Polis Gökçek’in cenazesini kaçırdı

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için Gazi Mahallesi’nde tören yapmak isteyen kitle polisin plastik mermili ve gaz bombalı saldırısına uğradı. Polis cemevine girerek cenazeye el koydu.

Gökçek, 323’ncü gününde ölüm orucuna ara verdikten sonra kaldırıldığı hastanede 7 Mayıs günü hayatını kaybetmişti.

Naaşı aynı gün hastane morgundan alınarak Gazi Cemevi’ne getirilmişti. Türk polisi, Gökçek’in cenazesinin memleketi Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gazi Mahallesi’ni ablukaya aldı.

Cemevinin her iki girişine de TOMA konumlandırıldı, çevredeki yollar polis tarafından tutuldu. Sabah erken saatlerde küçük bir grup ve bazı basın mensuplarının dışında kimsenin cemevine girişine izin verilmedi.

Cenazenin gönderilmesinden önce yürüyüş yapmak isteyen bir grubun etrafı polis tarafından çevrildi.

Çevredeki sokaklarda toplanan gruplara saldırıda bulunan polis, Grup Yorum üyeleri Eren Erdem ve Dilan Poyraz’ın da aralarında bulunduğu bir çok kişiyi gözaltına aldı.

Gece saatlerinden itibaren cemevi içerisinde bulunanlar ve Gökçek ailesinin cemevi içerisinde yapmak istediği törene de izin verilmedi.

Polisler buradaki kitleye plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırıda bulundu.

Gaz bombalarından etkilenenler cemevine sığınarak kapıları kapatırken, içeride mahsur kalanlar arasında haber takip yapan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Mezopotamya Ajansı muhabirleri İdris Sayılan ve Erdoğan Alayumat ile Etkin Haber Ajansında Serdal İş ve Özgür Gelecek gazetesinden Metin Özken’in de olduğu öğrenildi.

Saldırılarını sürdüren polisler içeri girmek için kapıları kırmaya çalıştı. Gaz bombaları ile içeri giren polisin, Gökçek’in cenazesine el koyarak götürdü. Cenazenin nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor.  Cemevindeki kitlede dışarı çıkabildi. İçeride herhangi bir gözaltının yaşanmadığı bildirildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.