Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKM Köln: Kutsallarımıza yapılan bu zalimliği kınıyoruz

Ölüm orucuna son vermesinin ardından dün yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi  İbrahim Gökçek için bugün sabah Gazi’nde yapılmak istenen anmaya polis izin vermedi . İbrahim Gökçek’in cenazesi, bugün Gazi Mahallesi’nde yapılacak olan anmanın ardından defnedilmek için Kayseri’ye götürülecekti. Ancak, sabah  erken saatlerde  Gazi Cemevi’nin çevresini abluka altına alan polis, İbrahim Gökçek’i uğurlamaya gelenleri dağıtmak için biber gazıyla saldırdı ve ardından Gazi Cemevi’ne saldırarak morgun kapısını kırıp içeri girerek İbrahim Gökçek’in cenazesini kaçırdı.

Alevi Kültür Merkezi – Köln, bugün yazılı bir açıklama yaparak, Cemevi’ne yapılan saldırıyı ve Gökçek’in cenazesinin kaçırılmasını sert bir şekilde kınadı.

” KUTSALLARIMIZA YAPILAN BU ZALİMLİĞİ KINIYORUZ ”

”İbrahim Gökçek’in Cenaze Erkânı için toplanılan Gazi Cemevi’ne gaz bombası atılmasını lanetle kınıyoruz.” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın davamında, Cemevi’ne yönelik yapılan saldırıya ilişkin şunlar kaydedildi:

”Kutsallarımıza yapılan bu zalimliği kınıyoruz.

Grup Yorum üyelerinin en masum isteklerini görmezden gelerek türkü söylemelerini bile yasaklayan zihniyet şimdi de Canların acılarını paylaşmalarına izin vermiyor.

Burası 21. Yüzyılda İstanbul’un Gazi mahallesindeki bir Alevi İbadethanesi olan Gazi Cemevi.
Tüm hışımla hemde 11 ayın sultanı dedikleri Ramazan’da yapıldı bu barbarca saldırı.
Gaz bombaları atıldı, Cemevimizin morg kapısını kırıldı, Canlarımız gözaltına alındılar…

Camiye ayakkabıyla girdiler diye yaygara koparanlar Gazi Cemevi’mizi bu hale getirenlere sessiz kalırlar tabiki… Biz bu zihniyeti tarihte Kerbela’dan beri tanıyoruz…

Cemevleri biz Alevilerin ibadethanesidir.
Sebebi ne olursa olsun insanların ibadet ettiği bir mekâna bir saldırı asla kabul edilemez.”

      

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir