Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YOUTUBE KANALINI GELİŞTİRMEK İSTEYEN (DAHA DOĞRUSU UMUT KAPISI (!) OLARAK GÖREN) ARKADAŞLARA

– Kemal S. Güler –

Son dönemde Korona’dan dolayı işleri azalan veya projeleri iptal olan arkadaşlar bireysel YouTube kanallarını etkinleştirmek, geliştirmek istiyor. Bu amaçla sosyal medyada çok sayıda ‘dayanışma sayfası’ açıldı.

Bu konuda söyleyeceğim ilk şey: Müzik şart değil ama illa ki etkin bir kanal yaratmak istiyorsanız ‘bir şey üretiyor’ olmanız gerekiyor.

Yani sanatsal üretimin dışında olup da burayı bir ‘para kazanma’ kapısı olarak gören de çok kişi olduğunu görüyorum.

Neyse. Konumuz bu değil ama bilmediğiniz veya gözden kaçırdığınız birkaç şey söylemek istiyorum:

Diyelim ki birbirini destekleyen, yani beğeni yapıp abone olan 1000 kişiyiz.

YouTube gibi Google’un dev teknolojisinden yararlanan bir kurum bu ‘tıklamalar’ veya ‘etkileşimleri’ farketmiyor mu sanıyorsunuz?

Şöyle düşünün: YouTube gibi ‘para’ getiren bir kanalı örneğin dünyadaki ‘mafyalar’ da kullanmak istiyor olamaz mı? Yani sizin gibi 1000 kişi değil, milyonlarca insanı küçük paralarla organize edip etkin kanallar oluşturamazlar mı?

Cevabı evet. Yapıyorlar.

Bu nedenle YouTube önlemini çoktan aldı. Ve karşılıklı olarak birbirini destekler pozisyondaki herkesi, veya doğal olmayan şekillerdeki abone veya beğeni hareketlerini otomatik olarak tespit ederek ‘spam’ olarak işaretliyor. Ve siliyor.

Bunlar tespit edildiğinde abone sayıları, izleme saatleri düşürülüyor.

YouTube anladığım kadarıyla, bu konuda reklam üzerinden para kazanıp kanallara dağıttığı için, bu reklamların ‘işe yaramayan’ veya ‘şaibeli’ kanallarda işlevsiz kullanılmasını önlüyor.

Bir de son dönemde özellikle çocukların yer aldığı videolar üzerinden büyük paralar kazanmaya çalışan kişileri engellemek istiyor.

Bu nedenle, onları engellerken ‘sanatsal dayanışma’ amaçlı tıklamaları, sistem sizin gibi iyi niyetli değerlendirmeyip engelliyor.

İkinci önemli konu:

YouTube’dan para kazanmak için ilk kriter 1000 abone. Bu tamam ama yetmiyor. Son bir sene içinde (YouTube Stüdyo’da 365 gün diye yazar) kanalınızdaki videoların toplam 4000 saat izlenmiş olması gerekiyor (App’de 240.000 dakika şeklinde yazar).

Bunları 1000 kişinin dayanışması ile sağlayamazsınız.

Bunun için haftada en az bir-iki performansınızı YouTube’a düzenli olarak yüklemeniz gerekiyor. Eğer üretimde değilseniz bunu zaten yapmanız mümkün değil.

Yani sizin bu bin kişinin dayanışması ile sağlayacağınız sonuç hem sıkıntılı, hem de devede kulak kadar bile değil.

Bunun da ötesi, diyelim ki bütün koşulları tamamlayıp para kazanmaya başladınız. Bir videonun 1 milyon defa izlenmesinden kazanacağınız para belki 2000-3000 TL. Yani ancak milyonlarca defa izlenen videolardan düzenli gelir akışı sağlayabilirsiniz. Onun da en temel ön şartı, seslendirdiğiniz eserin telif hakkının başkasına ait olmaması.

Bu nedenle ‘neden abone olduğum kişi de bana abone olmadı’ ile gereksiz zaman yitirmeyin.

Sadece üretin ve bu üretimleri birbirinize değil, bütün halka açıp sunun.

Diliyorum size biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.

Tüm müzisyen kardeşlerime selam ve sevgilerimle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.