Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yol Erenleri: Baskılar ve tehditler Alevileri yıldıramaz

Yol Erenleri, Türkçe konuşan  ” El Kaideci ”  faşist terör çetesinin Kayseri Ülkü ocakları başkanına sahip çıkmasına, Gazi Mahallesi’nde yeni bir katliam yapma tehdidine ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

‘‘ FAŞİST ÇETLER YENİ KATLİAMLARI İÇİN HEYECANLA BEKLİYORLAR‘‘

  Birkaç gündür inanç merkezlerimiz olan cemevlerimize, derneklerimize yönelik yapılan devlet saldırısı bir kere daha iktidarın Alevilere nasıl baktığını göstermiştir‘‘ ifadelerinin yer aldığı açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

” Covid-19 pandemi süreci bize bir kere daha gösterdi ki egemenler karlarından bir şey kaybetmemek için işçilerin, emekçilerin emeklerine el koymaya; ağır, sağlıksız koşullarda çalıştırmaya mecbur bırakmakta.

Yoksullaşmanın, geleceksizliğin hızla artığı böyle bir dönemde üstüne üstlük iktidarın ayrıştıran politikaları pandemi sürecinde daha da artı.

Halklara, inançlara, doğaya, farklı kimliklere sahip canlara saldırmaya, ötekileştirmeye devam ediyor.

İnfaz yasasıyla çete liderlerinin, tecavüzcülerin çıkartılması, ‘Kanal İstanbul’ projesinin hemen geçirme telaşesi, Diyanet İşlerinin eşcinselleri hedef gösteren sözleri, muhalif olanlara yönelik sosyal medya üzerinden yapılan linç girişimleri, kadınlara, hayvanlara, çocuklara artan şiddet, iktidarın ve egemenlerin meşrulaştırdığı ayrımcı, kutuplaştırıcı siyasetin dışa vurumudur.

Biz Aleviler olarak da yüzyıllardır bu düşmanlaştırma politikalarının bir tarafı olarak tekrardan hedef gösteriliyoruz.

Birkaç gündür inanç merkezlerimiz olan cemevlerimize, derneklerimize yönelik yapılan devlet saldırısı bir kere daha iktidarın Alevilere nasıl baktığını göstermiştir.

Bugün ise sosyal medya düşen bir video, faşist çetelerin bir Maraş’ı bir Sivas’ı bir Gazi’yi yeniden yaşatmak için heyecanla beklediğini gösterdi. Alevilerin yoğunluklu yaşadığı bölgelerden biri olan Gazi mahallesini hedefe alarak çekilen tehdit videosu, biz Alevilere ‘bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın’ ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Hem Cemevlerine hem de Alevilerin yoğunlukta yaşadığı mahallere yapılan bu tehditlere karşı diyoruz ki:

Aleviler yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan bağımsız bir inanç topluluğudur.

Öğretisinde 72 millete bir gözle bakan, cemevlerinin kapısını herkese açan, can ayrımı yapmayan, kardeşliğe, eşitliği önem veren bir yol inancına sahiptir.

Aleviler tüm ezilenlerin derdine ortak olur, nefrete ve ayrımcılığa karşı demokrasiden, eşitlikten yana tavır alır.

Baskılar ve tehditler Alevileri yıldıramaz.

Alevilik Vardır!

Cemevleri Alevilerin inanç merkezidir!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir