Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Köln’de örnek Korona dayanışması-Video

 AHA- Köln / Koronavirüs günlerinde, Almanya’nın Köln kentinde örnek bir dayanışma sergilendi. Uzun yıllardır Köln‘de yaşayan iş insanı Barış Şahin ve arkadaşları, vicdanlarını harekete geçirerek omuz omuza verip Köln‘de toplumsal dayanışmanın önemli bir örneğini sergilediler.

Koronavirüs salgınının insanlığı dört bir yanından kuşattığı bu zor süreçte, insanlığın bilincinde iz bırakaçak bir toplumsal dayanışma kampanyası başlatan Barış Şahin, orta yaşlı bir iş insanı. Şahin’in inşaatlarda iskele kuran bir firması var. Firması, koronavirüs salgınından dolayı çalışmanın yasaklandığı işyerlerinin arasında yer almayan Şahin, 28 Mart 2020 tarihinde kendi parasıyla 300 koli su satın aldı. Bu suları; yaşamın içinde, temeli sağlam olan dostluklar kurduğı arkadaşlarıyla birlikte yaşlı insanlara dağıtmaya başladı.

Barış Şahin’in başlattığ kampanya, bir günlük bir kampanya değildi. Bunun için her gün inşaatlara malzeme taşıdıkları kamyona su yükleyerek, arkadaşlarıyla birlikte Köln‘ün bazı semtlerinde ihtiyaç sahibi insanlara su dağıtmaya devam ettiler. Mart ayının son günlerinde başladıkları su dağıtımını büyük bir toplumsal destek alarak bugüne kadar kararlılıkla sürdürdüler.

İnsanı insan eden en temel değerlere bağlı kalan paylaşımcı ve dayanışmacı bu iş insanı, kendisiyle yaptığımız telefon görüşmesinde, koranalı günlerde başlattığ dayanışma kampanyasına ilişkin bize şunları anlattı:

”Koronavirüs başladığında herkes evde kalalım demeye başladı. Evet virüsün yayılmaması için bu doğru. Ancak bunun yaşlılar için doğru olmadığını düşündüm. Çünkü bazıları balkona dahi çıkacak durumda değil. Bunu düşününce evden çıkamayan yaşlıları için su dağıtabileceğimizi düşündüm. Kendi cebimizden su alıp oturduğumuz mahalleden başlayarak dağıtmaya başladık. Bizi görenler şaşırdı. Çok sevindiler. Ağlayanlar oldu. İlk başta önyargıların olabileceğini düşünerek korkarak, çekinerek başladığımız su dağıtma işinde cesaretimiz giderek arttı. Virüs Alman, Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan herkesi vuruyor. Özellikle yaşlı Alman neneler ve dedeler ne yapacaklarını şaşırdı. Karşılaştığımız bir hemşire suyu almak istemedi. Hem de çok çalıştığını ve alış veriş yapacak zamanının olmadığını söyleyerek. Ama biz ona zorla da olsa suyu verdik. Her akşam balkona çıkıp alkışladığımız sağlık çalışanları dayanışmayı hak ediyor. Su dağıtmamız ona da çok büyük bir moral oldu.”  dedi.

Barış Şahin ve arkadaşları gibi yalnızca kendisini, kendilerini düşünmeyen; kendileriyle birlikte başkalarınıda düşünen ve egoistlere karşı, insanlığın kolektif değerlerini öne çıkararak dayanışmayı şaha kaldıran insanların olması, yarınlara umut dolu gözlerele bakmamıza önemli katkılar sunuyor.

İyiki de varsınız toplumsal dayanışmayı Köln’de şaha  kaldıran canlar. Hızır her daim yar ve yardımcınız olsun!

Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir