Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF: ” İmkanı bulunan tüm Cemevi ve dernekleri, bahçelerinin bir bölümünü “Halk Bostanları” olarak düzenlemeye çağrıyoruz. ”

Alevi Bektaşi Federasyonu ( ABF) bugün sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamda, koronavirüs salgınından dolayı, Cem ibadetlerine ara verdikleri ve kaplı tutukları cemevlerine ilişkin aldıkları yeni kararları kamoyuyla paylaştı.  ”İmkanı bulunan tüm Cemevi ve dernekleri, tüm sivil toplum kuruluşlarını bahçelerinin bir bölümünü “Halk Bostanları” olarak düzenlemeye çağrıyoruz. ” ifadelerinin yer aldığı ABF açıklamasının davamında, alınan yeni kararlar ilişkin şunlar ifade edildi:

”Mart ayının başından beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Ne kadar süreceği, önümüzdeki günlerde bizleri nelerin beklediğini bilmediğimiz belirsizlikle devam eden, yaşamın her alanına yansıyan bu süreç, en çok halk sağlığını, organik ve ekonomik gıda temini imkanını zorlaştırmaktadır.

Alevi kurumları olarak; Pandemi sürecinin başında sorumluluğumuz gereği cemlerimizi, erkânlarımızı, halkın sağlığını öncelik sayarak durdurmuş, daha sonra da sürece uygun halk sağlığını gözetecek şekilde sınırlandırmış, düzenlemiştik.

“Dayanışma ezilenlerin inceliğidir.” şiarını her zaman kendine ilke edinen bizler şimdi de aynı sorumlulukla, imkanı bulunan tüm cemevi ve dernekleri, tüm sivil toplum kuruluşlarını bahçelerini düzenleyerek en az bir bölümünü “Halk Bostanları” olarak düzenlemeye çağırıyoruz. Bölgelerinde imkanı olan kurumlarımızın diğer kurumlarla fide ve tohum dayanışmasında bulunmaya davet ediyoruz.

Üreten toplum olarak, kendi gıdamızı yetiştirebilir, dayanışmayla öncelikli ihtiyaç sahibi canlarla paylaşabilir, herkesin sağlıklı gıda üretip, tüketmesini sağlayabiliriz. Kurumlarımızın var oluş amacı sadece ibadet, Hakka yürüme erkânları ve kültürel çalışmalar değil, toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda imkanlarını tüm canlara açmak içindir. Yolumuzun gerekliliği de budur. Çünkü biliyoruz ki, dayanışma yaşatır, paylaşma mutluluk üretir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir