Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları: ”Hubyar Ocağına müdahaleyi asla doğru bulmayız.”

Alevi kurumları, Tokat‘ın Almus İlçesine bağlı olan Hubyar Köyü‘nde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili uzun süredir yaşanan sorunların çözümüne ilişkin ortak yazılı bir açıklama yaptılar.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği,  Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri ve Kanada Alevi Kültür Merkezi tarafından yapılan ortak imzalı yazılı açıklamada, Hubyar Sultan Tekkesi’nde yaşanan sorunlar ve tekkenin geleceğine ilişkin su ifadelere yer verildi:

” Hubyar köyü Aleviler açısından son derece kıymetli ”

 ” Tokat Almus Hubyar köyünde bulunan Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili olarak uzun süredir yaşanan sorunun maalesef ki mahkeme sonucunda neticeye kavuştuğunu biliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz.

Hubyar Sultan Tekkesi ve Ocak merkezi olan Hubyar köyü Aleviler açısından son derece kıymetli ve geleneği sürdürerek Aleviliğe hizmet eden birçok Dede – Ana yetiştirmiş bir Dergahımızdır. Halen dahi Hubyar Sultan Ocağı evlatları kurumlarımızda ve Cemevlerimizde hizmetlerini yürütmektedirler.

Bu anlamıyla bu Tekkenin geleceği konusunda Alevi inancına ve Hubyar Ocağına müdahaleyi asla doğru bulmayız. Ocağın kendi gelenek yapısında Ocak evladı olan Dede – Ana ve talipleriyle birlikte kendisine uygun olan yolu bulacak ve Hubyar Köyü bir Alevi İnanç merkezi olarak yaşamını sürdürecektir. Hubyar Sultan teknesinin bir ailenin kontrolünden çıkarılıp köy halkının temsilciliğini yapan köy tüzel kişiliğine tapusunun verilmesi önemlidir.

”Hubyar Tekkesinin akıbetine karar verecek olan inancın kendi iç dinamikleridir. ”

 Hubyar Tekkesinin akıbetine karar verecek olan inancın kendi iç dinamikleridir.

Bu nedenle bu sürecin Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakılması en uygunudur. Hukuki sürecinin tamamlanıp biran önce köy tüzel kişiliğine devredilerek inançsal hizmetlerin Alevice yapılması biz kurumlar içinde elzemdir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.