Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP, AB üyesi 22 ülkenin Ankara’daki büyükelçileriyle online toplantı gerçekleştirdi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy, AB Delegasyonu’nun ev sahipliğinde AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle online toplantıda bir araya geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın sağlık sorunu nedeniyle katılamadığı toplantıya, 15’i büyükelçi olmak üzere 22 büyükelçilikten temsilci katıldı. Diplomatik temsilcilerle bir araya gelen Sancar, siyasi darbe, Demokrasi Yürüyüşü ve ülkedeki gelişmelere dair bir sunum yaptı. HDP’nin başlatmış olduğu “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşünün” gerekçeleri ve amacına dair bilgilendirmenin yanı sıra, kayyım politikalarının sebep olduğu siyasal tahribat, tek adam rejiminin ortaya çıkardığı siyasi, ekonomik ve diplomaside yarattığı olumsuz sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Bir süredir HDP tarafından çağrısı yapılan “Demokrasi İttifakının” kapsamı ve perspektifleri ile 1 Haziran Tutum Belgesi’nde sunulan önerilere dair ayrıntılı bilgilendirmede bulunuldu. Pandeminin totaliter rejimler tarafından fırsat olarak görüldüğüne işaret eden Sancar, salgının Türkiye’deki yansımaları, pandemi sürecinde Kürt belediyelerine yapılan saldırılar, aynı dönem içinde milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmesi ve bir kumpas davası olan KCK davalarının AKP eliyle HDP’ye karşı kullanılmaya devam edildiğini söyledi. Sancar, HDP’nin kapatılmasına yönelik çağrı ve tehditlerin siyasal ve toplumsal boyutlarını da ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Sancar soruları yanıtladı

Katılımcılar da Sancar’a, bir erken seçim olasılığı, muhalefet partileri arasındaki ittifak senaryoları, pandeminin Türkiye’deki ekonomik krize etkileri gibi konular hakkında sorular yöneltti. Sancar, ekonomi-siyaset ilişkisinin içiçeliğine vurgu yaparak, demokratikleşmenin önünü açacak siyasal istikrar ve hukukun üstünlüğü sağlanmadan ekonominin de düzelmeyeceğini, krizin önümüzdeki dönemde daha da derinleşeceğini ifade etti.

Sancar ayrıca erken seçim ve olası ittifak senaryolarına dair detaylı cevaplar verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.