Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kurumları: ”Aleviler demokrasi için darbelere karşıdır”

AHA- Türkiye ve Avrupa’daki  Alevi kurumları ortak bir açıklama yayınlayarak, HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlatmış olduğu  ‘Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü’ne destek verdiler. . AABK (Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu) , ABF (Alevi Bektaşi Federasyonu), ADFE (Alevi Dernekler Federasyonu), DAD (Demokratik Alevi Dernekleri), HBVAKV (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı) ve PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği)  tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, şu ifadeler yer alıyor:

“Tarihin her safhasında katliam ve asimilasyonlara uğramış bir halk olarak, Aleviler ülkemizin gelmiş olduğu faşist yönetim biçimi ve şekline de karşıdır. Ülkenin içine sürüklendiği kaotik ortamdan çıkmanın tek yolunun, Laik eşitlikçi ve Demokratik Cumhuriyetten geçtiği bilinci ile hareket etmektedir. Bu bilinç ve inançla kurtuluşun barış ve demokraside olduğunu her platformda ifade eder. AKP-MHP faşist blokunun son icraatı ise TBMM’de 2’si HDP’li 1’i CHP’li 3 milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi halkın iradesine yapılan bir darbedir. Ancak bu süreç yeni de değildir. HDP eş genel başkanları, seçilmiş vekilleri, belediye başkanlarını ve binlerce üyesini hukuksuzca tutuklayarak bu günlere kadar gelmiştir.” Ifadlerinin yer aldığı ortak açıklamanın davamında, şunlar kaydedildi:

“Eşit yurttaşlık temelinde halkların kardeşliğini savunan ve bu uğurda mücadele eden parti ve tüm kesimlerin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Artarak devam eden HDP ve kadrolarına yapılan baskı, sindirme politikaları bir siyasi linçtir. Halkın sandıktan çıkan iradesine darbedir. Hak ve hakikat bizim gibi düşünmeyenlerin düşüncesine saygı duymaktır. Her toplum kendi dili, düşüncesi ve inancıyla vardır. Onları görmezden gelmemiz demek hakikati öldürmüş oluruz. Ülkemizde cendereye alınmış bir toplum var. Bunun çıkış yolu kendi talepleri üzerinden toplumsal bir mücadele veren halka bu kadarı zalimane saldırı kabul edilir değildir. Biz Aleviler hak ve hakikat için haklı ve mazlum olanın yanındayız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir