Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avusturya ABF Başkanı Özgür Tura: ”Biz AABF olarak  St.Pölten Cemevimize sahip çıkmaya hazırız. ”

St. Pölten Cemevi , Avrupa’nın ilk resmi Cemevidir. Bü yönüyle, St. Pölten Cemevi Aleviler açısından önemli bir inanç merkezidir.  St. Pölten Cemevi’nin banka ya olan bina borcu yüzünden mahkeme kararıyla icra edilip satışa çıkartılması, Aleviler tarafından hem üzgünlükle hem de tepkiyle karşılandı.

St. Pölten Cemevi’deki bu gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yapan  Avusturya ABF Başkanı Özgür Turak, ‘‘ St.Pölten  Cemevi’ni icra yolu ile şatışa çıkarılmasına neden olan şahıslar Alevi Toplumuna en büyük ihaneti yapmışlardır!‘‘ dedi.

‘‘Mehmet Mercan ve Yönetimi topluma hesap vermeli ve derhal istifa etmelidirler!‘‘

Başkan Turak, St. Pölten Cemevi’nin karşı karşıya kaldığı  sorunların sorumlusu olarak gördüğü Mehmet Mercan‘nı ve Cemevi Yönetimi Kurulu‘nu topluma hesap vermeye ve tüm gürevlerinden derhal istifa etmeye çağırdığı açıklamada, Alevi İnanç Teşkilatı‘nın St. Pölten Cemevi’nde  yaptığı olumsuzluklara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘ ‘‘02.12.2018 tarihinde, İslam Alevi İnanç Teşkilatının (IAGÖ) yaptığı şikayetlerden yola çıkarak, “Cem evlerimiz kapanacak ve Cemevlerimizde alevi ritüellerini yapamayacağız” bahanesi ile Cem evlerimizi kapatmak istiyen kuruluşa yani İslam Alevi Teşkilatına biat edercesine boyun eğerek bağlanıp, St.Pölten Cemevimizin oluşumunda büyük emekleri olan, alın teri ve çocukların rızkını cem evinin inşaasına koyan üyeleri, üyelikten atarak ve hiç bir üyesine haber vermeden gizlice İslam Alevi Teşkilatına bağlayan yöneticiler aleviliğe en büyük ihaneti yapmışlardır!

St.Pölten Cem Evi’mizin Tapusunda “icra yolu ile açık artırmaya gidilecek” bildirgesini okumak en büyük acıdır! Cemevi’mizi Alevi Toplumunu bölerek bu duruma getiren St.Polten Cem Evi Başkanı Mehmet Mercan ve Yönetimi topluma hesap vermeli ve derhal istifa etmelidirler!‘‘

‘‘  St.Pölten Cemevimize sahip çıkmaya hazırız. ‘‘

Turak, St.Pölten Cemevi’nin icra yoluyla satılmasına seyircı kalmayacaklarını, AABF çatısı altında çalışmalarına devam etmesi koşulu ile Avusturya ve St.Pölten’deki tüm alevilerle birlikte, St. Pölten Cemevi’ni  Alevi değerleri temelinde yaşatmaya hazır olduklarını belirterek, şunları ifade etti:

‘‘Biz AABF ailesi olarak önünde Hünkar’ın, Pir Sultan’nın, Yunus Emre’nin heykellerinin bulunduğu St.pölten Cemevimizin icra yolu ile açık artırmaya gitmesine göz yumamayız, hele bu heykelleri yıkmak için can atan okadar hariciler dışarda kol atarken!

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, Alevi Toplumun birlik ve beraberliği ilkesinde, tüm bileşenlerimiz ile St.Pölten Cemevimize sahip çıkmaya hazırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir