Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

SİVAS KATLİAMI’NDA  YAŞAMINI YİTİREN 33 CAN TBMM’DE ANILDI – Video

Sivas ve Çorum katliamlarında hayatıların kabedenler için HDP Millrtvekilleri TBMM’de basın açıklaması yaptılar. Sivas Katliamı’nın 27 Yılında Ha Alevi Milletvekilleri, katliamda yaşamını yitirenleri Meclis’te andı.

HDP İstanbul Milletvekilleri Zeynel Özen,  HDP Balıkesir Milletvekili Ali Kenanoğlu ve Antalya Milletvekili  Kemal Bülbül TBMM’de düzenlenen basın toplantısında birer konuşma yaptılar.

HDP’nin Alevi Milletvekili Zeynel Özen, TBMM’de düzenledikleri basın açıklamasına ilişkin şunları ifade etti:

‘‘Sivas ve Çorum katliamları ile ilgili mecliste basın açıklaması gerçekleştirdik. Sivas’ta ve Çorum’da katledilen canlarımızı unutmadık, unutturmayacağız!‘‘ dedi.

Basın açıklamasına HDP Milletvekili Kemal Bulbul’de katıldı. Bülbül,TBMM’düzenledikleri basın açıklamasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘‘HDP Vekil Grubu olarakTBMM’de; Madımak ve Çorum Katliamında Yitirdiğimiz Canların Anmasına Katılım Çağrımızdır! Madımak Katliamı İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suçtu! Suçun bir numaralı faili devlettir! İnsanlığa karşı islenen suçların zaman aşımı olmaz. İnsanlığa karşı suç işleyenler affedilemez!‘‘ dedi

HDP’nin Alevi Milletvekili Zeynel Özen, TBMM’de düzenledikleri basın açıklamasında yaptığı kısa konuşmada, Madımak Oteli  katlamına  şunları ifade etti:

“Dönemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi faaliyetler yokken Madımak Oteli’nin çevresine kamyonlar dolusu parke taşları bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında ‘gazanız mübarek olsun’ diyerek katilleri ödüllendirdi. Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak sloganları atıldı. Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar. Gerici güruh haftalar öncesinden bildiriler dağıtıp ‘kıyam’ ve ‘katliam’ çağrıları yapmasına rağmen, birkaç kişilik eylemlere dahi binlerce polisi yığan devlet o gün hiçbir polisi müdahale etmek için katliamın yaşandığı bölgeye göndermedi.

Katiller önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdılar ancak buradan püskürtüldüler. Katliamcı güruh ‘kahrolsun laiklik, şeriat isteriz’ , ‘şeriat gelecek zulüm bitecek’ gibi sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip kolluk güçlerinin gözü önünde katliamı gerçekleştirdiler. Bu kanlı katliam 8 saat boyunca TV’de canlı olarak yayınlandı. Devletin gözetimi altında yapılan Madımak Oteli Katliamı’nda adaletsizliğin zirve yaptığını bütün dünya biliyor.”

Sivas faillerinin cezalandırılmadığına dikkat çeken Özen, “Sivas’ta canlarımızı yakanları da, aklayanları da asla affetmeyeceğiz!” dedi.

Zeynel Özenin konuşmasını tamamlamasından sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Corum katliamına ilişkin şunları söyledi: “Devletin istemediği hiçbir olay katliama dönüşmez. Çorum Katliamı da devletin bilerek isteyerek göz yumduğu hatta organize ettiği bir katliam. Bu katliam neticesinde 57 insan hayatını kaybetti.” diyen Kenanoğlu, konuşmasının devamında, ‘‘2 Temmuz’da HDP’liler olarak Sivas’ta 3 Temmuz’da da Çorum’da anmalarda olacaklarını belirtti.

Basın açıklamasında HDP Milletvekili Kemal Bulbul’de kısa bir konuşma yaptı. ilişkin şu ifadeleri kullandı:

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül  konuşmasında, Alevilere yönelik yapılan katliamlara vurgu yaparak, “Madımak ve Çorum Katliamı da, Maraş, Dersim, Ortaca, Gazi Katliamı gibi insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar zaman aşımına uğramaz. İnsanlığa karşı suç işleyenler Cumhurbaşkanı veya Başbakan tarafından affedilemez. Bu suçlara karşı koyma her insanın ahlaki, vicdani görevidir” diyerek, konuşmasına şu  ifadeleri kullanarak devam etti:

“Madımakta bir suç işlenmiştir ve bu suçun bir numaralı faili devlettir. Devlet suçunu inkar edip gizlemektedir.‘‘ Bülbül kunuşmasını, Sivas, Gazi, Maraş katliamlarının dosyalarının tekrar açılması gerektiğini söyleyerek tamamladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.