Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER BRÜKSEL’DEN SESLENDİ: ‘‘HİÇBİR GÜÇ, ALEVİLERİ SİNDİREMEZ VE DÜZENE YEDEKLEYEMEZ!‘‘

AHA- Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) heyeti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ederek parlamenterlerle görüşmeler yaptı.

Heyet görüşmeleri gerçekleştirmeden önce tek adam rejminin Alevilere, laik demokratik kesimlere, akademisyenlere, barışı, aydınlanmayı ve bilimsel demokratik eğitimi savunan aydınlara, sivil toplum kurumlarına, parti ve sendika temsilcilerine yönelik uyguladığı baskı, sindirme ve teslim politikalarına hayır demek için, Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun önünde bir basın açıklaması yaptı.
Heyete destek olmak için, Parlamento binasının önünde toplanan kitleyle birlikte yapılan basın açıklamasının metnini, AABK heyeti adına Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil okudu.

‘’KURUM TEMSİLCİLERİMİZİN TEKER TEKER GÖZ ALTINA ALINYOR‘‘

Erbil’in okuduğu açıklamada şunlar kaydedildi:
‘‘Tek adam ile yönetilen Türkiye’de, her geçen gün hak ihlalleri ve baskılar biraz daha artıyor. Kurum temsilcilerimiz teker teker göz altına alınıyorlar.

PSAKD Sarıyer Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım 26 Temmuz tarihinden beri tutuklu. Malatya-Kartal önceki dönem Şube Başkanı ve GYK üyesi Songül Tuncdemir 16 Şubat tarihinden beri tutuklu.Erzincan PSAKD Genel Başkan Yardımcımız Erol Yeter 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.Erzincan Şube yöneticimiz Akın Demir 3 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. ‘’

“ MAĞDURLAR EN İNSANİ TALEPLER İÇİN BEDENLERİNİ AÇLIK GREVİNE YATIRMAK ZORUNDA KALDILAR‘‘

Seçilmiş belediye başkanlarının, milletvekillerinin, parti başkanlarının, gazeteciler, aydınların ve akademisyenler haksız yere tutuklanıp hapse atılmalarına vurgu yapılan açıklamanın davamında şunlar söylendi:
‘’Seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, parti genel başkanları, gazeteciler, akademisyenler, aydınlar hapse atıldı.İnsan haklarının askıya alındığı ve özgürlüklerin baskılandığı bir ortamda, mağdurların en insani talepleri için bedenlerini açlık grevine yatırmak zorunda kaldığı bir dönemde, açlık grevini sürdüren Leyla Güven ve arkadaşlarının sağlık durumları kritik aşamayı geçti.’’

‘‘ KÜRT KENTLERİ AĞIR SİLAHLARLA VURULDU‘‘

AKP – MHP itifakının Kürt halkına ve demokratik siyasal kurumlaşmaya karşı başlatığı saldırı ve siddet sürecinin ortaya çıkarttığı bedeli çok ağır olan sonuçlara ilişkin olarak şunlar söylendi:

‘‘AKP-MHP hükümeti, halka ve demokratik siyasete karşı Güneydoğu’da büyük bir saldırı ve şiddet sürecine başladı. Cizre, Şırnak, Nusaybin başta olmak üzere pek çok Kürt kenti ağır silahlarla yıkıldı adeta harabeye çevrildi, onlarca Sivil ödürüldü, bodrumlarda yakıldı.

AKP-MHP hükümeti, baskıları sadece Türkiye ile sınırlı tutmayarak, Avrupa’da yaşayan Alevi, Kürt, Devrimci, Aydın, Demokratlara da Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda göz altına alarak sindirmeye başladı.‘‘

‘‘ ADALET ÇIĞLIĞI YALNIZ BIRAKILMAK İSTENDİ‘‘

Türkiye’de tecrite, işkenceye, yargısız infazlara, adalatsizliğe ve eşitsizliğe karşı mücadele edenlerin çığlıklarının yalnız bırakılarak boğulmak istenmesinin vurgulandığı açıklamanın devamından şunlar kaydedildi:

‘‘Tecritin, işkencenin, yargısız infazın, adaletsizliğin, eşitsizliğin sıradanlaştığı Türkiye’de bu gidişe dur demek için mücedele eden, bedel ödeyenlerin Adalet çığlığı yalnız bırakılmak istendi.

Bu anlamda, Alevilere, akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kurum, parti, sendika temsilcilerine yönelik baskı ve sindirme politikalarına HAYIR demek için, Bugün, 6 Mart 2019 günü, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda yetkili Parlamenterlerle görüştük ve Türkiye’deki gelişmeler hakkında kendilerinin de sorumlulukları olduğunu, gereğini yapmalarını hatırlatarak ve artık konuya dair somut adımların atılmasını talep ettik.

Ve buradan, Brüksel Avrupa Parlamentosu önünden birkez daha seslenerek; sıradan demokratik taleplere duyarsız kalan yetki sahiplerini göreve çağırıyoruz‘‘ denildi.

‘‘SONGÜL, ZEYNEP, AKIN DRHAL SERBEST BIRAKLSIN, LEYLA GÜVEN VE ARKADAŞLARI YAŞASIN!‘‘

Kazban Bektaş’a ve Armutlu Cemevi’ne yapılan baskılara vurgu yapıldığı açıklmada birçok talep dile gitrildi:

‘‘- Songül Tunçdemir, Zeynep Yıldırım, Erol Yeter ve Akın Demir’i derhel serbets bırakın,
– Leyla Güven ve arkadaşlarının yaşaması için gerekli adımları atın,
– Tecrite, işkenceyi, yargısız infazı, adaletsizliği durdurun,
– Alevilere, akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kurum, partı, sendika temsilcilerine yönelik baskı ve sindirme politikalarından vaz geçin,
– Tutuklu kızı Zeynep Yıldırım için aylardır oturma eylemi yapan Kezban Bektaş Ana’ya ve Armutlu Cemevi’ne uygulanan baskılara son verin,
– Tutuklu olan seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, parti genel başkanlarını, gazetecileri, akademisyenleri, aydınları derhal serbest bırakın.‘‘

Huzurun, mutluluğun, barışın, refahın, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün coğrafyamızda hayat bulması için, bu adımların acilen atılmasını istiyoruz.

Açıklama, taraflara sorunların çüzümü için daha fazla zaman kaybetmeden gereken tüm adımları bir an önce atmaları çağrısıyla sona erdi.

‘‘GEREKEN TÜM ADIMLAR ACİLEN ATILMALDIR‘‘
‘‘Sorunların çözülebilmesi için, sorunların muhatabı olan her kesimi ve de yetkili olan kurumları, ivedilikle gereken tüm adımları acilen atmasını bekliyor ve talep ediyoruz.
Ve bilinsin ki: Hiç bir güç, Alevi toplumunu sindiremez ve düzene yedekleyemez.‘‘

Alevi Haber Ağı / AB Parlementosu / Brüksel
6 Mart 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir