Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HEYKELDEN ÖNCE CEMEVİNİ İLÇE MERKEZİNE TAŞIYIN.YOKSA DÜZGÜN BABANIN MEKANINDA Kİ KAVGALAR BİTMEYECEK VE BU YÜZDEN HEM DÜZGÜN BABA HEM İNANÇLI İNSANLARIMIZ YARALANMAYA VE İNCİTİLMEYE DEVAM EDİLECEK

Neval Tuğrul
Düzgün Baba mekanı üzerinden dönen tartışmalar ne ilktir ne de son olacak bu yönetimle.
Bu konuyu defalarca gündeme getirdim. Dersim’in en ulu mekanına siyaseti sokanlar, siyasi kimlikleri ve siyasi rantları için orda olup sürekli bu tür tartışmaların o mekanda dönmesine sebep olup körükleyenler bilsin ki her defasında inanç değerlerimizi, pirleri dedeleri kullanarak yaptıkları açıklama ile kendilerini aklayamayacaklar. Ve biz biliyoruz ki sizler siyasi kimliklerinizi de kendi şahsi rantınız için kullananlarsınız.Darbe ile yönetime gelenler ve geldiğinden beri sürekli kavgacı ve diktatöryal bir tutumla hareket ederek Düzgün Bana mekanını tartışmaların merkeze yapanlar bilsin ki üç beş kelimeyi bir araya getirme yetisine sahipler diye kendinilerini masum ilan edemeyecekler.
Er geç bu olanların hesabını asıl vermesi gereken Sinan Kırmızıçiçek ve ekibi olacak.
Dün Hasret Gültekin’in heykeli ile ilgili bu şahsın haber sitelerine düşen açıklamasında Hasret Gültekin’in heykelinin yerinden söküp atmasına dair şöyle bir ifadesi var; Düzgün Baba’nın doğal kalması gerekiyor demiş.
O zaman soruyorum sana Sinan Kırmızıçiçek;
Bir kaç hafta önce Tunceli Emek Gazetesine verdiğin röportajda Düzgün Baba’ya parke taşlarından yapılan yolu övüp o yolu yapan CHP Maltepe Belediye Başkanı Ali Çiçek’e neden teşekkürlerini sundun?
O röportaj da kendinizi övmek için önce ki yönetimi de zan altında bırakacak tonla söylem de bulunmuşsun.
O söylemlerin de bugün Hasret Gültekin heykeli üzerinden başlayan tartışma gibi bir tartışmanın fitilini ateşleyecek söylemlerdi.
Velhasıl tüm kararları Analar, dedeler, Pirleri ile alıyoruz açıklamalarını geç hangi Analar Pirler onlar? Önce onları bir getir Dersim halkının karşısına?’
Her ne karar alınıyorsa HDP’li diye geçinen sen ve CHP’li abin ortak alıyorsunuz asıl. Belediye ile anlaşmışlar da heykeli ilçe merkezine götüreceklermiş.
Hasret Gültekin heykeline açtığın savaş ile onun eşini Dersim Halkının değerlerini kullanarak yaralamışsın. Daha yaraladığın tonla isim daha var o mekanın sınırları içinde.
Heykel ile ne sorunun varsa çık Anaları Pirleri Dedeleri kendine kalkan yapmadan doğru düzgün açıkla. Heykelin orda olmasını istememenizin sebebi olarak iki söylemin etrafında dönüyorsun;
1) Doğallığı bozulmasın.
Bu açıklaman parke taşlarıyla yapılan yolu övüp yapana teşekkür ettiğin açıklama ile çürümüştür.
2)Pirlerin aldığı bir karar demişsin?
O Pirler kimdir ve gerekçeleri nedir açıklayacaksın.
Hasret Gültekin gibi bir değerin Dikilmiş heykelini yerinden kaldırıp çöp yığını gibi bir köşeye atıp eşini yaralayıp, yaralarkende Dersim’in inanç değerlerini kendine kalkan yapamazsın. Bunu yaparken de Dersim halkını incitmezsiniz?
Bu anıtın yapım kararı darbe yaptığın yönetimin kararı ve kendine mal edip gazetelere çıkıp onunla övünemeyeceksin diye mi söküp attın yerinden?
Tüm Dersimlilere sesleniyorum;
Düzgün Baba Cem evinin başına darbe ile ile gelen geldiğinden beri Düzgün Baba da dönen tüm kavgaların kaynağı Sinan Kırmızıçiçektir.
Bu durumu gizlemek için de son yaptığı açıklamada bir merkezden başlatılan saldırılar diyerek mağdur profili arkasına sığınmaya çalışmış.
Öyle bir merkez varsa o da Alican Önlü ve senin partin mi yani onu mu demek istiyorsun?
Yoksa evet bir merkez var ve o merkez Düzgün Baba’nın mekanının kendisidir.
O mekanda sürekli olarak inanç yanımızı ve Düzgün Baba hassasiyetimizi yaralayan kavgalar verdikçe ve bunları körükledikçe sen; o mekana ve Düzgün Baba’ya bağlı herkes tepkisini verecek.
Siyasi rant ve ego gözünü öyle bir kör etmiş ki oranın bir inanç mekanı olduğunu çoktan unutmuş ve siyasi merkezler aramaya çalışıyorsun tepki gelince.
Düzgün Babaya sadakatla bağlı bizler gibi inançlı insanların varlığını da çoktan unutmuşsun belli ki..
O zaman hatılatalım.
Düzgün Baba mekanı sen ve abinin tapulu evi değildir.Dersim halkının ve tüm Alevilerim ibadet mekanıdır.
O mekanda kavgalar çıkarıp çıkarıp her kavganın tarafı olarak Dedelerle Pirlerle aldığımız ortak kararlar ile yaptık hikayenin bir karşılığı yok nezdimizde.
Ayağını Düzgün Baba taşa vurdu ki gidip sözde temsilen orda bulunduğun siyasi ideolojinin karşı cephesine atmış seni.
Zaten sen kararları CHP’li abinle CHP’li iş adamı ve Belediyelerle alıyorsun ve oranın ağası ilan etmişsin kendini.
Kimse Alican Önlü’ye kızmasın boşuna; CHP’li abisiyle ilçe mekezine heykeli dikme kararını alıp onu veya partisini bilgilendirmeyen kendisidir.
Düzgün Baba’ya siyaseti koymuş ama onu da beceremiyor anlayacağınız.
Düzgün Baba ziyareti bizim en hassas yanımızdır onun mekanında dönen her kavgaya Dersim halkı ve inançlı insanlar olarak doğrudan müdahil olmak haktır.
Ona göre sadece kendi yakın çevresi ile siyasi rant için bu konuda kendini tek söz merci görenler bu konu ile ilgili döndüreceği tartışmalarda bu gerçeği unutmasın derim.
Kutsal mekanımızda dönen bu son tartışma artık sabrımızı taşırmıştır.
Sinan Kırmızıçiçek ve ekibi derhal istifa etmelidir.
Bağımsız bir İnanç komisyonu ve aklı derhal insiyatif alıp Düzgün Baba da dönen bu kavgaları sonlandırmalı ve geçici olarak idareyi eline almalıdır.
TÜM SİYASİ KİMLİKLER VE SİYASETLER DÜZGÜN BABA’DAN ÇEKİLİN!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir