Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Suruç Katliamı’nın 5’inci yıldönümü: “İçimiz yanıyor ama içimize atmıyoruz”

33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı davasının avukatlarından Serdil İzol, katliam davasında ailelerin tekrar mağdur olduğunu belirterek, “Soruşturma etkin yürütülseydi Ankara Gar katliamı olmayacaktı. 3 buçuk yıl sonra dosyaya giren kısımda 5 saatlik görüntü yok” dedi.

IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın bugün 5’inci yıldönümü. Katliamda oğlunu kaybeden Murat Budak, samanlıkta iğne aramanın Türkiye’de adalet aramaktan daha kolay olduğunu belirterek, “İçimiz yanıyor ama biz içimize atmıyoruz, mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

BirGün‘e konuşan katliam davası avukatlarından Serdil İzol, katliam davasında ailelerin tekrar mağdur olduğunu belirterek, “Soruşturma etkin yürütülseydi Ankara Gar katliamı olmayacaktı. 3 buçuk yıl sonra dosyaya giren kısımda 5 saatlik görüntü yok” ifadelerini kullandı.

URFA’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te 33 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin ise yaralandığı IŞİD’in canlı bomba saldırısının üzerinden beş yıl geçti. Beş yıl önce bugün, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri kentteki Amara Kültür Merkezi’nin önünde Kobane’deki çocuklara oyuncak götürmek için bir araya geldi. IŞİD’in canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları adalet arayışlarını sürdürüyor.

Suruç Katliamı’nın ardından IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılar artarak sürdü ve kısa süre sonra 10 Ekim Ankara Katliamı yaşandı. Ankara Katliamı’nın gerçekleşmesinin nedeni ise çok sayıda hukukçu tarafından Suruç Katliamı’nın arka planının etkin soruşturulmaması olarak gösterildi.

Aileler ile avukatlarının katliamın aydınlatılmasına ilişkin neredeyse tüm talepleri reddeden Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 duruşma geçti. 15’inci duruşma ise 18 Ağustos’ta gerçekleşecek.

SURUÇ’TA HAYATINI KAYBEDEN 33 KİŞİ BÜTÜN TÜRKİYE’DE ANILACAK

İstanbul: 7 noktada hayatını kaybedenlerin mezarlarının başında 11.50’de anma gerçekleştirilecek. Saat 18.00’de Kadıköy Halitağa Caddesi’nde oturma eylemi, ardından 19.00’da Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek.

Ankara: Güvenpark’ta 18.00’de açıklama yapılacak.

İzmir: Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde saat 18.00’de anma gerçekleşecek.

Tunceli: Ovacık’ta Çağdaş Aydın’ın mezarı başında, ve saat 17.00’de çağrısıyla kent merkezinde anma yapılacak.

Diyarbakır: Hayatını kaybedenlerin mezarları başında 11.50 ve 13.00’te töreni düzenlenecek. Saat 19.00’de Sanat Sokağı’nda basın açıklaması olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir