Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Bu büyük yanlıştan hemen geri dönülmelidir

Dersim’in Nazimiye İlçesindeki Düzgün Baba Cemevi’ne ait olan alana dikilen Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in anıtı ve Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 canın ismilerinin olduğu kaidelerin, Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu tarafından  yerlerinden sökülerek cemevine taşımasına AABK  Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ta yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

”Bu büyük yanlıştan hemen geri dönülmelidir” başliğiyla yaptığı açıklamada,” 2018’de Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetiminin onayladığı ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli açılışının yapılacağı duyurulmuştu. Bizleri heyecanlandıran bu projeye çok sevinmiştik.” diyen Başkan Mat, açıklamanın devamında, şu ifedeleri kullandı:

”Fakat 16.07.2020 Perşembe günü açılışı yapılacağı duyurulan Hasret Gültekin heykeli, 15.07.2020 gecesi yıkıldığını üzülerek duyduk.Bu büyük yanlıştan hemen geri dönülmelidir. Düzgün Baba bizim kutsalımızdır ve Pir Sultan Abdal ile de Yol Müsahibidir. Cemevi yönetimindeki canlar bu sorumluluk ile hareket etmelidir.

Madımak katilinin serbest bırakıldığı, davaların zaman aşımına uğratılmaya çalışıldığı bir süreçte, Cemevi yönetiminin bu davranışı başta katledilen canlarımızın aileleri olmak üzere milyonlarca Aleviyi derinden yaralamıştır. Zira böylesi bir saygısızlığın ne mantıklı bir açıklaması vardır, ne de bahanesi.
En kısa zamanda Anıt hak ettiği yerde yerini almalıdır. Bu gereksiz, anlamsız tartışmalar sonlandırılmalıdır.
Enerjimizi ve gücümüzü katliamı yapan ve yaptıranlara yönelik vereceğimiz haklı olduğumuz mücadelede kullanalım.”

1 thought on “AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: Bu büyük yanlıştan hemen geri dönülmelidir

  1. gerçekten hayretle okudum Anlamakta zorlanıyorum nasıl olur da bir Alevi Cemevi yönetimi böyle bir yanlışa düşebilir ne olursa olsun devletin baskısından korkarak böyle bir yanlışa düşmelerine asla onaylamıyorum pirimiz Üstadımız Seyit Rıza içme örnek almadılar bu Canlar herhalde dersinde yaşamıyorlar Ütopya bir yerde yaşıyorlar Bence bu karardan Hemen dönmelerini yapılan çalışmanın yerinde tekrar almasını bekliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir