Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ankara’da kadınların eyleminde gözaltına alınan 33 kadın serbest

Ankara Kadın Platformunun Kolej kavşağında kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapacağı açıklama engellendi. Ankara’da “Yaşam Zinciri” eylemi yapmak isteyen kadınlara polis sert müdahale etti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü 33 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Gece geç saatlerde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesine karşı Kolej Metro çıkışında “Yaşam Zinciri” oluşturmak için bir araya geldi. Eylem öncesi polisler tarafından barikatlarla kapanan alana kadınlar ilk olarak alınmadı.

Polisler yapılan görüşme ardından kadınların etrafı polis tarafından kapatıldı. Kadınların “Yaşam Zinciri” oluşturarak, yürümelerine izin vermeyen polislerle kadınlar arasında gerginlik yaşandı.

Kolej Metro durağı önünde toplanan kadınlar, yaya ve araç trafiğini engelledikleri gerekçesiyle dağılmaları istendi. Kadınların etrafını çevreleyen çok sayıda polis kadınları dağıtmaya çalıştı. Kadınlar bunun üzerine, erkek şiddetinin burada da yaşandığına vurgu yaparak polise tepki gösterdi.

Eylemlerine izin verilmesine tepki gösteren kadınlar, polislere mor boya fırlattı. Bu sırada yaşanan gerginlik sonrasında polisler kadınlara sert müdahalede bulundu.

Kadınlara müdahale sırasında bir kadın polis, “içlerinde biri elimi tırmaladı, intikamımı almalıyım” dediği duyuldu. Platform üyesi kadınlar polisler tarafından darp edilerek, ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Bir kadının polislere tepki göstererek “Şule öldürülürken neredeydiniz” diye bağırmasının üzerine Emniyet amirinin “Kes be, alın şunu” diyerek gözaltına aldırması dikkat çekti.

Müdahale sırasında aralarındaHaber takibi yapan MA muhabiri Eylem Akdağ d, avukat Sevinç Hocaoğulları ve Arzu Kurt’un da bulunduğu eylemci kadınlar gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından 33 kişinin gözaltına alındığı açıkland

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir