Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Nusayri Alevileri Şeyhleri

Nusayri Alevileri Şeyhleri
Bu saate fazla yazmayacağım. Bazen toplum olarak Şeyhlere fazla yükleniyoruz. Hatalarını öne çıkarıp tüm sorunlardan sorumlu tutuyoruz. Bu açıdan bu konudaki fikirlerimi yazmak istedim.
Nusayri Alevileri, toplum olma özelliğini yaşadığı baskı, katliam ve asimilasyondan dolayı kaybetti. Bir toplumu ayakta tutan kurumlar, değerler, normlar yok ,ya da yok gibi diyelim. Bu yüzden suçu şeyhlere yüklemek doğru değil. tartışmalarda şunu da gördüm bazıları toplumun değerlerini küçümsüyor.
Bir insan kendi değerlerini önemsemezse başkaları hiç değer vermez. Var olmanın temel koşulu insanın kendi değerlerine sahip çıkmasıdır. Hiç bir kültür düğerinden üstün değildir. Şunu da belirtiyim hiçbir kültür bizimkinden üstün değildir, terside doğru. Toplumlar tarih boyunca değerler normlar , kültürler üretirler. Bunlar sensin, küçümsersen kendini küçümsersin. Şeyhlerde bu değerler arasındadır.
Toplumun katliamlar sonrasında korunması toparlanması kültürün taşınmasında büyük katkıları oldu. Dirnişlerde de rol aldılar. Makzun Al Sıncari Sahil alaevilerinin korunması için sincarden askeri güçle gelip onları korudu. Şeyh Salih Ali Frsansız sömürgeciliğine il kuruşunu sıktı son nefere kadar mücadele etti.
Dönem değişti, fakat toplum şeyhleri korunmazsa her alanda güçlü tutulmazsa yetersiz kalırlar ve misyonlarını yitirirler. Toplum ne kadar güçlü ve bilinçli olursa Şeyhler o kadar düzgün ve özgüven sahibi olurlar. Hata işleyenleri tüm şeyhler öyledir diye bir algı yaratılmamalı.
Toplumun aydınları büyük bir rol almalı, kurumların oluşmasında yer almaları gerekir. Daha öylesi bir aydın tabaka yok. Bireysel dağınık durumdadır. Şeyhlerin toplumun önünde tüm sorunlarla boğuşması bir boşluk sonucudur. Boş olan aydınımızın yarattığı boşluktur. O yüzden Şeyhlerden önce bu aydın tabakanın sorgulanması gerekir.
Şeyhler korunmalı, desteklenmeli toplumdaki saygınlıkları artırılmalı, sağlıklı toplum ilşkisi açısından her işe karışmamalı devletin siyasal ilişkilerinden uzak durmalıdır.
Nidal Hawari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir