Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Güle güle Muharrem abi

-Cuma Erçe-

Güle güle dayı oğlu. Güle güle Muharrem abi. Kısacık bir ömüre ne çok şey sığdırdın. Devasa bir yoksulluk, açlık, yokluğun üstüne öksüzlük, yetimlik ve elbette gurbetlik. Daha küçücük yaşlarda azaplık. Okul yüzü bile göremedin. Buna rağmen azimle öğrendin okuma yazmayı ve devirdin koca koca kitapları. Amelelik te yaptın inşaatlarda, demirci ustalığı da. Daha ergen yaşlarda aldın sınıf bilincini ve devrimcilerin saflarındaki yerini. Kavgada en önde olanlardandın. Heyecanlı, laf dinlemez ve burnunun dikine giderdin ama inançlıydın, Kararlıydın. Yanında çıraklık yaptığım günleri hatırlıyorum. Gece yarısı duvarlara yazdığımız yazıları. Çoğunun anlamını sonradan öğrendim. “Kahrolsun Faşizm”, “Yaşasın Türkiye Devriminin Yolu” daha ilkokuldaydım abi nereden bileyim. Gerçi sen de öyle yirmili yaşlarda değildin ya…

12 Eylül Faşizmi çöktü bir karabasan gibi üstümüze. Bu sefer de mülteciliği seçtin ve İsviçreye gittin. Döndüğünde ise senden daha çok sevdiğimiz ablamız, yoldaşımız Şaziye yenge ile evlendin. İstanbulda yaşam ve ekmek kavgasına birlikte girdiniz. Alevi örgütlenmesi içinde yer aldığında çok şaşırmıştım. Bir devrimci ve sosyalist nasıl olurda bu alanda yer alır diye çok kızmıştım sana. Ama yıllar sonra haklılığını anladığımda da kendime kızdım bu sefer. Neden geç kaldım diye. Pir Sultan Abdal Canlar Derneğini kurmuştun. Dergiler bastın. Yazılar yazdın. Bizzat kendin sattın tek tek. Koca genel merkezler dergi basamadığı dönemlerde sen yaptın bu işi abi. Dedim ya inançlı ve kararlıydın. Çok aykırıydın aynı zamanda. Doğru bildiğin yolda tek başına kalmayı bile göze alırdın.

Yengemin erken gidişi sonrası senin de peşinden gidişin ağır geliyor bize. Ailemizi kurutan bu lanet hastalık erkenden alıyor sevdiklerimizi bizden.

Çok yanlışların da oldu abi. Üzdüğün insanlarda. Ancak, şimdi bunun zamanı değil. Günü gelince konuşuruz bir yerlerde. Annemin, babamın, yengemin ve dostlarının emeği çoktu üzerinde. Ama senin de biz de emeğin çok abi.

Mekanın nur olsun, devrin daim olsun.

Dönüşün tez olsun.

Şimdi bilerek ve anlayarak yazıyorum abi.

Kahrolsun faşizm…

Yaşasın Rızalık Şehrini inşa mücadelemiz.

Hak ve hakikat mücadelesi verenlere aşk olsun

Hızır darda zorda olan tüm canların carına yetişsin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir