Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Adalet talepleri kabul edilsin, yaşasınlar’

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ölüm orucu direnişinde olan avukatla Ebru Timtik, Aytaç Ünsal ile tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya’nın adalet talebinin kabul edilmesini istedi.

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ölüm orucu direnişimde olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile tutsaklar Didem Akman ve Özgür Karakaya için açıklama yaptı.

Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan eylem nedeniyle meydan tamamen polis tarafından sarıldı.

“Devrimci avukatlar onurumuzdur”, “Zorla müdahale işkencedir” sloganları atıldı.

Açıklama yapan Avukat Seda Şaraldı, Timtik’in 232., Ünsal’ın 201, Akman ve Karakaya’nın ise 185 gündür ölüm orucunda olduğunu hatırlattı.

Dava sürecine ilişkin hukuksuzlukları hatırlatan Şaraldı, “Onlar, adaletsizliği sineye çekmedi. Halka yöneltilmiş bütün adaletsizliklere karşı bedenlerini siper ettiler. Avukatların bile adil yargılanma hakkının bu kadar açıkça ihlal edildiği bir ülkede kimse halkın adil yargılandığını düşünemez. Memleketin dört bir yanından “adalet istiyoruz” sesleri yükselirken, dünyanın pek çok yerinde halklar adalet için ayaktayken, onlar adaletsizlikleri seyretmediler” dedi.

Timtik ve Aytaç’ın sesi olduklarını ifade eden Şaraldı, ATK’nın raporuna rağmen hastanede tutulmalarının da hukusuz olduğunu söyledi.

“Biz biliyoruz ki; inanırsak, bir arada olursak zulmün kalelerini yıkabiliriz. Ebru ve Aytaç’ı çekip alabiliriz” diyerek dayanışmanın büyütülmesini istedi.

Akman’ın tutulduğu hapishane koşullarına ilişkin de bilgi veren Şaraldı, 24 saatin sadece bir saatinde havalandırmaya çıkarıldığını söyledi. Şaraldı, 4 yıldır bu koşullarda tutulan Akman’ın, ağırlaştırılmış hapis cezası olan tutsaklar için uygun hücresi olmayan Aliağa Şakran Hapishanesi’nden Sincan Hapishanesi’ne sevk edilmesini istedi. Şaraldı, Didem Akman ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infaz rejiminin iptalini istediğini hatırlattı, şimdiye kadar yapılan başvuruların yanıtsız bırakıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir