Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Halkın Avukatı Ebru Timtik Gazi Cemevi’nden uğurlanacak

 Adil yargılanma talebiyle başladığı  Ölüm orucu direnişinin 238. gününde yaşamını yitiren tutuklu avukat Ebru Timtik’in cenaze erkanı  Cumartesi günü Gazi Cemevi’nde yapılancak. Halkın Avukatı Timtik aynı gün Gazi Mezarlığı’nda  bulunan annesinin kabrinin yanında toprağa sırlanacak.
Ebru Timtik Gazi Cemevinden uğurlanacak

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halkın Avukatı Ebru Timtik’in cenaze erkânına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:
“Maalesef avukat arkadaşımızı kaybettik. Son derece üzgünüz. Şimdi naaşı Adli Tıp Kurumu’nda. Şu an ölü bahanesi dediğimiz kimlik tespiti yapılıyor. Yarın sabah otopsi işlemleri yapılacak. Daha sonra naaşı defin için ailesine teslim edilecek. İnsanların vicdanını körelten ölümlerdendir açlık grevi ve ölüm orucu direnişleri ile ölmek. Maalesef bu süreçte sorumluluğu olan kurul var. Başta siyaset ve yargı kurulu var. Arkadaşımız ölmeden adil yargılanacağı bir ortam yaratabilirdik fakat olmadı. Aileden aldığım bilgilere göre; Cumartesi günü saat 13:00’te  annesinin yanına defin konusunda görüşleri var ve kendisinin de talebi bu yöndeymiş. Kardeşi Barkın Timtik hala Silivri Cezaevi’nde tutuklu. Yakınları Dersim’de dolayısı ile yakınlarının gelmesi açısından zamana ihtiyaç var bir de infaz yasasında yapılan değişiklikle yakınlarının cenaze törenine katılmak için bir izne ihtiyacı var, o prosedürleri avukat arkadaşlar başlatacaklar.”dedi

AVUKAT SİNAN ZİNCİR: ”BAHÇELERİNİZ BAHAR GÖRMEYECEK!”

Avukat Sinan Zincir ise açıklamasında şunları söyledi:” Bugün ölüm orucu direnişinin 238. gününde Ebru ablamızı, yoldaşımızı kaybettik. Ebru, bu toprakların demokrasi mücadelesi ve devrim mücadelesinin bir şehididir. Andımızdır, her yerde dile getirdik, dile getirmeye devam edeceğiz, anılarına sahip çıkacağız. Ebru’nun özlemini kurduğu o güzel ülkeyi, mutlaka bu topraklarda kuracağız. Bu toprakların yiğit bir evladını, bir canımızı kaybettik. Türkiye halklarının, mazlumlarının, avukatlığını yaptığı herkesin başı sağolsun. Sabah 08.00’de otopsi yapılacak, 2 saat civarı sürecek ve saat 10.00’da hep beraber cenazemizi alıp İstanbul Barosu önune geçip bir anma düzenleyeceğiz. Daha sonra Gazi Cemevi morguna götüreceğiz. Ebru’nun vasiyeti Gazi Cemevi’nden kaldırılmak ve annesinin bulunduğu Gazi mezarlığına defnedilmektir. Ebru, annesi ve devrimci şehitlerle orada kucaklaşacak. Cumartesi günü öğle saatlerinde cenaze töreni gerçekleşecek. Barkın’ın ve teyzesinin cenazeye gelebilmesi için cezaevi ile ilgili bütün girişimleri başlatacağız. Cenaze merasimindden sonra Ebru ablamızı sonsuzluğa uğurlayacağız. Ebrumuzun canına kıydınız, çiçek gibi insanların kalbini kırdınız, bu sürecin içerisinde yer alanlar, bahçeleriniz bahar görmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir