Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Haklarımızı savunmak için politikanın içerisinde yer almamız gerekir

Metin Kaçmaz / Köln

Sosyal demokrat Parti içerisinde yıllardır aktif olarak yerel yönetimlerde çalışan Ayfer Sevim Köln Belediye Meclisi’ne aday gösterildi. Yaklaşık 30 senedir Sosyal demokrat Parti (SPD) içerisinde aktif siyaset yapan Sevim, uygulanan yanlış politikalar karşısında sessiz kalmak yerine bizzat yönetim kadrolarında yer alarak sorunları çözmede belirleyici pozisyonda olmayı önemli görmekte. 60 senedir yaşadığımız ülkede kendimizi ait hissetmenin en önemli şartlarından birisi karar verme mekanizmalarında yer almaktan geçtiğini bunun içinde Alman vatanadaşlığa geçmek ve geçenlerinde seçme seçilme haklarını sonuna kadar kullanmaları gerektiğini ifade ediyor.

Uzun yıllar gençlerin eğitimi konusunda çalıştığını ve eğitim sisteminde bazı yanlış uygulamalar neticesinde Hauptschule’den gymnasium’a yükseldiğini ardından üniversite eğitimini tamamladığını ama herkesin maalesef bu kadar şanslı olmadığını belirtti.  Bu konudaki yaşadığı tecrübeleri özellikle göçmen kökenli çocuklar ve gençlerin yararına çalışmalarda kullanmak istediğini ifade etti.

Kendi hayatı ile ilgili de konuşan Sevim; 1960’lı yılların sonunda babam bizi Almanya’ya getirdiğinde üç sene sonra tekrar memlekete geri döneriz diye düşünmüşler. Ama hiçte öyle olmadı, yıllar birbirini kovaladı ve okul, iş hayatı evlenip çoluk çocuğa karışarak hayatımı kurmaya çalıştım. Almanya’ya ilk geldiğimde Almanca bilmemenin acısını bir sene derslerden kaçarak geçirdim ama üniversiteyi bitirene kadar geçen 17-18 senelik süre içerisinde okula gitmenin gerekli olduğunu yaşayarak gördüm.

Okul sistemini bilmeyen ailem beni ilk önce hauptschule’ye göndermiş sonra başarımla gymnasium’a gittim. Okul hayatımda birçok zorluklarla karşılaşmamdan yola çıkarak Almanya’da yaşamını sürdüren göçmen ailenin çocuğu olmanın ezikliğini ve toplumda yer alabilmenin zorluklarını derinden yaşamış oldum. Alevi bir ailenin kızı olmaktan kaynaklı olsa gerek daima sol görüşü savunan bir ortamda büyüdüm.

Yaşamım boyunca toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi ve insanlara karşı duyarlı olmayı kendime görev bildim. Haksızlıklara karşı mücadele etmeyi küçük yaşlarda öğrenmek zorunda kalarak anadolu kültürünün kadınlara karşı eşit olmayan bakış açısını, yabancı olmaktan kaynaklı Alman mercilerinde ayırımcı politikaya karşı her zaman mücadele içinde buldum kendimi. Bu yüzden örgütlü bir toplum anlayışının önemini bilen birisi olarak birçok sivil toplum kuruluşuna, spor derneklerine üye olarak 20 yıldan beri maraton koşularına katılmaktayım ve Köln Alevi Kültür Merkezi’ninkurucu üyelerindenim. Biri makine mühendisi, diğeri Tıp ögrencisi olan iki çocugumu kendim büyüttüm.

Son olarak şunu diyebilirim ki; siyaset yaşamımızın bir parçası. 60 yıllık misafirlik olmaz, artık biz buralıyız. Burada başarılı olmak istiyor, eşit şartlarda yaşamak istiyorsak elimizi taşın altına koymalıyız. Yaşadığımız Almanya’da eğitim alma şansımızı kullanrak kilit noktalarda, ekonomide, siyasette, sosyal alanda görevlere talip olmak, toplumun her mercisinde aktif rol almak zorundayız. Kadın erkek eşit olarak demokrasinin bizlere sunduğu olanaklardan faydalanmalıyız. Unutmayalım ki insan ölene kadar kendini geliştirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir