Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Eşekli Dostoyevski çocukların yüreğine dokundu

-Fatih Cimen – Duisbug-

Almanya’nın Oberhausen kentinde yaşayan Erzincan-Çayırlı ilçesinin Yukarıkartallı köyünde doğan 58 yaşındaki Ersin Bilge,’’Eşekli Dostoyevski sosyal projesiyle’’ çocukların yüreğine dokundu.

Erzincan İlçe merkezi ve Çaykent köyü ile başladığı ziyaretlerini Büyükyayla, Saygılı, Saraycık, Verimli, Akyurt, Mazlumağa, Mantarlı köylerinin ardından Burdur Bucak ilçesinin altı köyünde devam etti.

Erzincan’da çocuklara verdiği, Dünya Klasiklerinden Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabı ses getirerek sosyal kampanyanın, Eşekli Dostoyevski sosyal projesi’ne dönüştü. Kitap kampanyası, Anadolu’nun her köşesinden büyük ilgi gördü.

Çocukluk yılları yoksulluk içinde geçen, köyünde ilkokulda okurken de ekonomik zorluklar sebebiyle kitap ve defter almakta zorlandı. Hayalinde bu zorlukları yaşayan çocuklara dokunmaktı. Bu hayalini 2018 yılında başladığı yoksul öğrencilere kitap kampanyasıyla başlattı. Bugüne kadar iki bini aşkın kitap ve kırtasiye malzemesi dağıtarak destek verdi. Ayrıca 3 Üniversite öğrencisine de burs sağladı.

Ailesiyle İstanbul’a taşınmasının ardından Maliye memuru olarak görev yaptı. 1992’de Almanya’ya yerleşti. Bremen’de bir tuğla fabrikasında yıllarca çalışan Ersin Bilge, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na (AABF) bağlı NRW Eyaletinde 45 Alevi derneğinin başkanlığını yaptı. Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için memleketi Erzincan’dan Eşekli Dostoyevski sosyal projesine start verdi.

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Fakir Baykurt’un köyünü de ziyaret ettiğini belirten Ersin Bilge,’Ülkemizde kendi edebiyatçılarına, sanatçılarına sahip çıkılmıyor. Fakir Baykurt’un doğduğu ev tamamen yerle bir olmuş. Bu duruma çok üzüldüm’’ dedi.

Ersin Bilge, Ömrün yettiği sürece ülke genelinde köylere ulaşmak istiyorum. Köy çocuklarına kitap, kalem, defter ve kırtasiye yardımlarını sürdürmek istiyorum. Sosyal bir devletin yapması gerekeni biz üstleniyoruz. “Bu ülke çocuklarına yatırım yapılmalı’’ Dilerim içlerinden biri Nobel ödülü alır, bende bundan onur duyarım’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir