Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya ikinci dalga salgın için önlemleri artırdı

  • Mehmet Tanlı

Ahlen`de artan salgın ve vaka sayısı nedeniyle maske taşıma zorunluluğu gelen yollar, caddeler, yerler belirlendi Pandemiyle mücadeleyi en iyi yöneten Avrupa ülkeleri arasında bulunan Almanya’ da günlük vaka sayısı şu günlerde 11 bini aşmış bulunuyor. Bu nedenle Federal, Eyalet ve yerel düzeyde bir dizi önlemlere gidiliyor.

Türkiyeli vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı eski madenci kenti Ahlen‘ dede Belediye 23 Ekim Cuma gününden başlamak üzere Korona tedbirleri kapsamında daha net biçimde anlaşılacak şekilde yeni bir Kararname yayınladı. Son haftalarda vaka sayısının 50 yi geçmesiyle birlikte Ahlen belediyesi bu kısıtlama ve tedbirleri almış bulunuyor. Bundan sonra kamuya açık, insanların yoğun olduğu, uzun kaldığı yerlerde, caddelerde kesinlikle ağzı ve burunu kapayacak şekilde maske takılacak. Konuyla ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ‚‘‘ Yeni yayınladığımız bu Kararname ve cadde isimleriyle bu sorulara toplu cevapvermiş olacağız. Elbette her yerde maske takma zorunluluğu yok ama bu aşağıda sıralanmış caddelerin parkların, spor sahalarının dışında da vatandaşların daha sorumlu olması, bu özel duruma anlayış göstermesi ve kurallara uyması gerekiyor. Bizler alınacak bu küçük tedbirlerle büyük zararların gelmesini engelleyebiliriz‘‘ dedi.

Maske takmak sadece spor sahalarında, yeşil alanlarda, park yerlerinde ve belirtilen semtlerde değil o yerlerden geçerken bisiklet sürerken bile mecbur olacak. Güz tatili sonrası okulların başlamasıyla, açılmasıyla birlikte öğrenciler okulun içerisinde, teneffüslerde de mecbur maske takacaklar.

Sadece 1. ve 4. Sınıflar sınıfta otururken maske takmayacaklar. Yenilenen Kararname ile eskiden yayınlanmış Kararnamelerde görüleceği üzere

– Dışardaki buluşmalarda iki aileden toplam 5 kişi yan yana gelebilecek

– Etkinliklerde katılımcı ve seyirci, izleyici sayısı 100 ü aşmayacaktır

– Kutlamalarda § 13 Abs. 5 der CoronaSchVO NRW paragrafına göre kamuya ait yerlerde 10

yine evdeki kutlamalarda en çok iki aileden 10 kişi bulunabilecek

– Gastronomi yani yeme içme yerleri, restoranlar gece saat 23:00 ile bir sonraki gün saat

06:00 arasında kapalı kalacaktır

– Yine bu yukarıda belirtilen saatler arasında alkollü içkilerin satışı yasaklanmıştır.

NRW Eyaletimiz ve Ahlen Belediyesinin Koronayla mücadele yasalarına uymayanlara 25.000 Euro ‚ ya kadar olan para cezaları verilecektir. Bu kararnamemiz 30 Ekim tarihi saat 00:00 a kadar geçerli kalacaktır. Ahlen Belediyesi tekrar buradan kutlamaların izine bağlı olduğunu bildirir ve bunun için mutlaka müracaat yapmanız gerektiğini önemle belirtir. Müracaat dilekçesine düzenleyenin yani ev sahipliği yapan kişinin ismi, adresi, telefon numarası, etkinliğin türü, nedeni, yapılacak yer, muhtemelen katılımcı davetli sayısı mutlaka açık ve net şekilde yazılması gerekiyor.

Etkinliklerinizin müracaatını E-Posta yoluyla şu adrese yollayabilirsiniz: Veranstaltungen@stadt.ahlen.de. Maske takılacak caddeler kataloğu ektedir. Bu caddeler ekteki şehir planı ve Ahlen Belediyesi İnternet www.ahlen.de sayfasındadabulunmaktadır.

Adı geçen caddelere maske takın tabelaları da asılmış bulunmaktadır Ahlen Belediyesi Yardım Hattı Telefon numarası : 02382 59444 (Pazartesi, Salı, Perşemebe, Cuma günleri saat 8 – 16 arası, Çarşamba 8 – 12 arası , Cumartesi.Pazar saat 11-14 arası.

Fotoğraflar: Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger ve Asayiş-Hukuk Dairesi Başkanı Gabriele Hoffmann Yeni Kararnameyi tanıtır, gösterirken.

 

????????????????????????????????????

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir