Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre; “Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki” diyen Erbaş’a tepki yağdı.

MÜSLÜMANLAR BİRBİRİNİ KIRDI

Müslümanların birbirlerine yapmadıklarının kalmadığını aktaran İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, “Diyanet İşleri Başkanı klasik görüşü dillendiriyor. İman etmenin, ahirete ve Allah’a inanmanın direkt insanı iyi yapacağı gibi bir anlayış var. Dünyanın şuan yaşadığı durum bu anlayışın doğru olmadığını gösterdi” dedi.

Peygamberin torununun bile Müslümanlar tarafından katledildiğini hatırlatan Eliaçık, Diyanet işleri Başkanı’nın tarihte olup bitenlerden ders çıkarmadığını ve bu konu üzerinde düşünmediğini söyledi.

İYİ İŞLER YAPTIRAN VİCDANDIR

“Nice Allah’a inanmayan insanlar var ve iyi ahlaklılar, bu insanları nasıl açıklayacağız?” diye soran Eliaçık, şunları dile getirdi: “Müslüman olmayan insanları cehenneme mi göndereceğiz? Anlamalıyız ki iyi insanlar davranışlarından anlaşılırlar. Kişinin eylemlerine bakarak inanç sahibi olduğu anlaşılır, imanlı olduğuna bakılarak değil.

Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerinin tam tersi yani. İnsanlara doğru işler yaptıranlar vicdanlarıdır, utanma ve sorumluluk duygusudur. Bu da inanç sahibi olan ya da olmayanlar insanlarda da olabilir. İnsanlar ‘gerçekten’ Allah’a inanıyorsa kötü bir insan olmaz.”

TARİKAT ŞEYHİ GİBİ DAVRANIYOR

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bütün konuşmaları ve davranışları bir diyanet başkanı gibi değil mezhepsel bir tarikat şeyhi gibi…” diyen Gazeteci Mustafa Hoş ise Ali Erbaş’ın bu konuşması ile suç işlediğine dikkat çekti.

Hoş, şu ifadeleri kullandı: “Atatürk devrimleri ve yasalarına göre tarikatlar, cemaatler, şeyhler hali hazırda yasal değil. Yani normal bir anayasal süreç olsa suç işlemiş bir isimdir kendisi ve bu eylemlerinden dolayı yargılanması gerekiyor.

Gelmiş geçmiş bütün Diyanet başkanlarına bakıldığında bu kadar mezhepsel tarikat şeyhi gibi hareket eden biri yoktur. Ali Erbaş’ın Diyanet’i bırakın dini öğretip anlatmayı aslında dinden soğutan bir işlev yürütüyor. Deizm bu kadar artıyorsa Ali Erbaş gibi isimler sayesindedir.”