Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

” BAKİ GÜNGÖR’ÜN CEMEVLERİMİZİN KAPISININ ÖNÜNDEN GEÇMESİNE BİLE İZİN VERMEYİN ”- Video

Alevilere namaz kılmayı öğreten birkaç gündür Baki Güngör’e sosyal medyadan Alevilere namaz kılmayı öğreten bir videosu dolaşıyor. Asimilasyon amacıyla hazırlanıp yayınlanan bu videoya Alevi kurum temsilcileri sert tepki  gösterdi. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel  Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Baki Güngör’ün “Asimilasyoncu, işbirlikçi ve ihanetçi” olduğuna vurgu yaptı.

AABF Genel  Başkanı Hüseyin Mat’ın, Baki Güngör’e ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Kendisi uzaktan akrabamdır. Erzurum Hınıslıdır. Erzurum Hınıs ilçesine bağlı hiçbir Alevi Kızılbaş köyünde böyle bir ibadet ne görülmüştür, ne de yaşanmıştır.

Altı yıl önce yapılan AABF Genel Kurulu’nda, “Baki Güngör’ün cemevlerimizin kapısının önünden geçmesine bile izin vermeyin” demiştim. Videoda görülenler, ne kadar haklı olduğumu teyit etmektedir. Bu camiye giden yolun kaldırım taşlarını örmektir. Aleviliği şeriat batağına çekip bitirmektir, Yol’a ihanettir. Tarihimizde en büyük darbeyi hep içimizdeki Hınzır Paşalardan yedik. En zayıf yönümüz herkesi kendimiz gibi bilmemizdir. Daha uyanık ve dikkatli olmak ve içimizdeki Hınzır Paşalara, kim olursa olsun asla fırsat vermeden, bu tür unsurların arkasına takılmadan, örgütümüz içinde kenetlenmeli, birliğimizi pekiştirerek bu tür oyunları boşa çıkarmalıyız. Yol cümleden uludur. Gerceklerin demine hüü.”

Baki Güngör’ün  Alevilere namaz kılmayı öğreten  videosuna bir tepkide AABF İnanç Kurulu Başkanı Müslüm Kaya’dan geldi.

Nesimi’nin, ‘‘ÇAĞIRMA MECLİS-İ RİYAYA BİZİ‘‘ sözünü açıklasmasında başlık olarak kullanan AABF İnanç Kurulu Başkanı  Müslüm Kaya’nın ‘‘Kaleyi fethetmenin en iyi yolu kale içinden işbirlikçiler bulmaktır.‘‘ ifadelerine kullandığı yazılı açıklamasını tam metni şöyle:

‘‘Hak Muhammet Ali yolunu benimsemiş, yolun kurallarını en ince detayına kadar içselleştirmiş bütün dinlere, inançlara, inanmayanlara dahi saygılı davranmış olan Aleviler yüzyıllardır süregelen bütün yok etmelere karşı inancını korumayı da bilmiştir.

Bugün gerek Şiiliğin gerek Sünniliğin diğer mezhep ve dinlerin Alevileri kendilerine çekme konusunda büyük çaplı maddi ve manevi propagandaları var.

Asimilasyon konusunda çok yeni ve sinsi yöntemler devreye girmiştir. Dışarıdaki baskıya, içerdeki işbirlikçi misyonerlerin yıkım faaliyetleri eklenince tahribatın ne düzeyde olduğu net bir şekilde görülmektedir.

Bu yol Hak- Muhammet Ali yoludur. Zahiri ve Batini olarak algılamada, ritüellerimizde, gelenek ve göreneklerimizde yöresel olarak bazı farklılıklar, uygulamalar vardır, bu doğal olandır. Ama yol’un değerleri birdir.

Alevi inancını içeriden bölüp parçalara ayırmak için Şii, Sünni ve diğer misyonerlerin faaliyetlerine dur demenin yolu yaşanan geleneksel Alevilik etrafında Alevilerin inançsal birliğini tekrardan sağlamaktır.

Bir taraftan İnancına yabancılaşmış asırlardır bu toplumun birliğini, beraberliğini sağlamanın yegâne birleştiricisi olan kutsallarını, temel değerlerini reddeden, hakaret eden inkârcılar… Öbür taraftan Aleviliği kendi mecrasından çıkarıp Şiiliğe, Sünniliğe v.b mezheplere entegre etmek isteyen, Alevilik diye bizlere Şer kapısını gösteren şarlatanlar ve Emevilerin-Abbasilerin saltanatları için siyasallaştırdıkları siyasal İslam’a Aleviliği yamamak isteyen tüccarlar da şunu bilsinler ki bu yama tutmaz, bu renkler uyuşmaz.

Bu yolun bir sahibi vardır.

Alevi toplumunda bunların yeri olmaz..

Hak ile kalın.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.