Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Alevi Bektaşi Federasyonu: ” Gün geçmiyor ki ülkemizde ırkçı bir davranışla karşılaşmayalım.”

İstanbul’da Alevilerin yaşadığı bir binanın iç bahçe duvarına kırmızı boyayla ‘Alevilere ölüm’ yazılarak çarpı işareti konuldu.

İstanbul’un Pendik ilçesi İmamı Azam Caddesi, Ay Sokak’taki apartmanın iç bahçe duvarına “Alevilere ölüm” yazılarak çarpı işareti konulmasına  Alevi kurumları sert tepki  gösterdi.  Alevi Dayanışma Ağı ( ADA ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Merkezi’nin ve AABK‘nin yaptıkları yazılı açıklamaların ardından, Alevi Bektaşi Federasyonu’da bugün yazılı bir açıklama yaparak İstanbul Pendik’te oturan bir Alevi ailenin  evinin duvarına  x işareti konulup ‘‘Alevilere ölüm‘‘diye yazılımasına  tepki gösterdi.

‘‘Gün geçmiyor ki ülkemizde ırkçı bir davranışla karşılaşmayalım. Kendinden olmayan hiçbir inanışa, hiçbir düşünceye tahammülü olmayanlar, çeşitli yöntemlerle bu ayrımcı düşüncelerini ortaya koyuyorlar.‘‘ ifadelerinin yer aldığı Alevi Bektaşi Federasyonu‘nun  açıklamasının tam metni şöyle:

”Gün geçmiyor ki ülkemizde ırkçı bir davranışla karşılaşmayalım. Kendinden olmayan hiçbir inanışa, hiçbir düşünceye tahammülü olmayanlar, çeşitli yöntemlerle bu ayrımcı düşüncelerini ortaya koyuyorlar.

Alevi evlerinin işaretlenmesi, Kürt işçilerin darp edilmesi, Ermenilere yapılan ırkçı saldırılar; bunlardan sadece bazıları… Son dönemde bu tür saldırıların daha çok ayyuka çıkmasının sebebi ise yönetenlerin kullandığı ayrımcı dil, saldırıların artmasının sebebi ise önceki suçların faili meçhul olarak kalmasıdır.

Caydırıcı cezalar olmadığı sürece bu tür ırkçı saldırılar, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, doğa ve hayvan katliamı artarak devam edecektir. Fakat herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; kimsenin yok sayması ya da saldırılarıyla hiçbir toplum inancından, hiçbir canlı haklı mücadelesinden vazgeçmeyecektir. Bu ayrışmayı, bu kutuplaştırmayı körüklemeye çalışanlar bunu çok iyi bilmeli ve artık haksız olmaktan vazgeçmelidir.

Hiçbir inanç kendini diğerine kabul ettirmek zorunda değildir. Hiçbir cins, diğerinden aşağı değildir. Her canlı eşit yaşam hakkına sahiptir. Bir toplumu var eden, yaşanılası kılan, tüm renkleriyle oluşturduğu mozaik ve birlikte ortaya koyduğu barışçıl düzendir. Bunu bozmaya çalışanlarsa er ya da geç kaybeden taraf olacaktır.

Tarihteki bunca tahrik ve saldırıya rağmen, cami, kilise taşlamış, farklı inançtan birinin evini işaretlemiş bir Alevi duyamazsınız. Çünkü bizler yetmiş iki millete bir nazarla bakan, bizden olmayana saygı duymayı kendine ilke edinmiş bir toplumuz. Hiçbir sataşmayla tahrik olmayacağımız gibi, hiçbir saldırıya da boyun eğmeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir