Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: ”Deprem’i fırsat bilip emeğimiz gasp ediliyor!”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Merkezi, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’i vuran depreme ve iktidarın depremi bahne ederek emekçilerin emeklilik ve kıdem tanzımatı haklarını kuşa çevirecek bir  düzenlemeyi torba yasanın içine yerleştirerek meclise sunumasına ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, AKP iktidarının deprem’i fırsat bilip ezilenlerin ve yoksulların emeklerini gasp ettiğine ilişkin şu ifadelere yer alıyor: ‘‘Şimdi yine büyük bir deprem yine insanlar can telaşındayken bu defa emekliliği ve kıdem tazminatını tamamen ortadan kaldıracak bir düzenleme meclise sunulan bir torba yasanın içine yerleştirildi. Geçtiğimiz aylarda emekçilerin tepkisi nedeni ile rafa kaldırılan bu yasa teklifi iş güvencesini ortadan kaldırdığı gibi zaten emeği zay edilen işçilerin birikim anlamında tek güvencesi olan kıdem tazminatlarını da ortadan kaldırıyor. Kendi yarattığı bir kısım küçük müteahhit ve ticaret burjuvası için her türlü kamu olanağını sunan AKP iktidarı saldırı boyutunu büyütmüş ve işçilerin kazanılan haklarına da göz dikmiştir.‘‘ denildi.

PSAKD Genel Merkezi’nin açıklamasının tam metni şöyle:

‘‘28 Ekim 2020’de İzmir’de 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 114 canımız hakka yürüdü. Binin üzerinde yaralı ise tedavi görmeye devam ediyor. Depremde yaşadıklarımız bozuk düzende sağlam çark olmayacağının en büyük göstergelerinden biridir. Deprem kader değildir sonuçları da öyle. Yaşananlar bir avuç hırsızın bekası için egemenlerin ve iktidarların bize yaşattıklarıdır.

17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminden bu yana 22 yıl geçti. O günden bu yana ne konuşan profesörler değişti ne de sonuçlar. Her depremde haritalar üzerinden gösterilen fay hatları ve depremde ne yapılması gerektiği söylemleri artık bilimsel açıklama olmaktan çıkmış magazinel bir hal almıştır. Dünya da 2020 yılında depremden hayatını kaybeden 198 kişinin 160’ının ülkemizde olması siyasal iktidarın rant hırsını tekrar tekrar ortaya koymaktadır. Dünya da artık depremden ölüm sayısı yok denecek kadar az iken bizler şu kadar saat sonra diye başlayan kurtuluş haberleri ile avunuyoruz. Yıkılan sistemin ürettikleri altında kalan ise bizleriz.

Siyasal iktidarlar değişir ancak anlayış değişmez.

1999 depreminden önce karşılaştığı toplumsal muhalefetten dolayı meclise getirilemeyen mezarda emeklilik yasası depremden hemen sonra henüz yaralar sarılmamışken Dsp-Anap-Mhp iktidarı tarafından meclise getirilmiş, halk canının derdindeyken yasayı meclisten geçirmişlerdir. Kamuoyunda EYT( emeklilikte yaşa takılanlar) olarak bilinen milyonlarca insanın hakları işte o zaman gaspedilmişti. Kanunların geriye işletilemez ilkesi çiğnenmiş ve IMF ve Dünya Bankasının istediği bu yasa kazanılmış haklar gaspedilerek yürürlüğe konmuştu.

Şimdi yine büyük bir deprem yine insanlar can telaşındayken bu defa emekliliği ve kıdem tazminatını tamamen ortadan kaldıracak bir düzenleme meclise sunulan bir torba yasanın içine yerleştirildi. Geçtiğimiz aylarda emekçilerin tepkisi nedeni ile rafa kaldırılan bu yasa teklifi iş güvencesini ortadan kaldırdığı gibi zaten emeği zay edilen işçilerin birikim anlamında tek güvencesi olan kıdem tazminatlarını da ortadan kaldırıyor. Kendi yarattığı bir kısım küçük müteahhit ve ticaret burjuvası için her türlü kamu olanağını sunan AKP iktidarı saldırı boyutunu büyütmüş ve işçilerin kazanılan haklarına da göz dikmiştir.

Maaşlarını alamayan, tazminatlarını isteyen madencilere saldıran, DİSK öncülüğünde yürütülen mücadeleye barikatlar kuran AKP iktidarı işçi düşmanlığını getirdiği bu yasa ile perçinlemiştir.

Bu yasa AKP iktidarının toplumu hedef alan saldırılarının bir parçasıdır. Bizler emekten yana bir inancın temsilcileri olarak işçilere emekçilere yönelik bu hak gaspı yasasının geri çekilmesini istiyoruz.

Bu yasa emek hırsızlığıdır.

Direnen emekçilerin yanındayız.

Dünyanın üzerinde kurulu direk

Emek zay olmadan sızlar mı yürek

Bu düzeni kim kurmuş bizlerde bilek

Söyle canım söyle dinlesin canlar.

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZ.

Şimdi yine büyük bir deprem yine insanlar can telaşındayken bu defa emekliliği ve kıdem tazminatını tamamen ortadan kaldıracak bir düzenleme meclise sunulan bir torba yasanın içine yerleştirildi. Geçtiğimiz aylarda emekçilerin tepkisi nedeni ile rafa kaldırılan bu yasa teklifi iş güvencesini ortadan kaldırdığı gibi zaten emeği zay edilen işçilerin birikim anlamında tek güvencesi olan kıdem tazminatlarını da ortadan kaldırıyor. Kendi yarattığı bir kısım küçük müteahhit ve ticaret burjuvası için her türlü kamu olanağını sunan AKP iktidarı saldırı boyutunu büyütmüş ve işçilerin kazanılan haklarına da göz dikmiştir.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir